Důvody vypadávaní vousů a jak jim předejít?

Důvody vypadávaní vousů a jak jim předejít?

Po světě chodí spousta chlapů, kteří by si přáli pořádný hustý plnovous. Často se ale nezmůžou ani na bradku. Důvodem může být nadměrné vypadávání vousů, díky kterému se tenhle sen rozplyne jako obláček.

Důvodů, proč vousy vypadávají, je celá řada. Za některé z nich si můžeme sami, jiné má ve své moci genetika nebo třeba hormony. Je to přirozený proces a žádný chlup na našem těle s námi nebude věčně.

Nadměrnému vypadávání se ale dá předcházet. Prvním krokem je znalost důvodů, proč vlastně vousy vypadávají. Přinášíme sedm nejčastějších z nich.

1. Vypadávání je součástí přirozeného cyklu růstu vousů

Životní cyklus každého chlupu, nebo chceš-li vousu, se skládá ze tří fází. A vypadnutí do něj neodmyslitelně patří.

V první, aktivní fázi, které se také říká anagenní, chlup roste. Začíná vytvořením kořene a u vousů trvá přibližně rok. Pro zajímavost – u vlasů tato fáze trvá až šest let, u chlupů na těle jen několik měsíců.

Druhou etapou je degradace, neboli katagenní fáze. Je přechodná a trvá asi tři týdny. Růst chlupu už se zastavil a pomalu se začíná rozpadat jeho kořen.
V poslední, klidové fázi, označované jako telogenní, je starý chlup vytlačován růstem nového, až nakonec vypadne.

Životní cyklus vousu trvá asi 15 měsíců a každý chlup na tváři je právě v jiném stádiu. Asi dvě třetiny jsou ve stádiu růstu, třetina ve fázi degradace a jen několik vousů je v klidové fázi.

Díky tomu je růst postupný a neustále dochází k obnově. Vysvětluje to také, proč můžeme mít dojem, že nám vousy vůbec nepadají. Zdání ale klame. Průměrný hustý plnovous má asi 30 000 vousů a v rámci tohoto přirozeného procesu jich za den může vypadnout 50 až 150, což není úplně málo.

Takže to, že občas najdeš vousy v umyvadle, hned nemusí znamenat, že trpíš skutečným vypadáváním vousů.

2. Na vině může být hormonální pokles

Růst vousů ovlivňuje testosteron, což je mužský androgenní hormon. Přesněji jeho zredukovaná účinná forma – dihydrotestosteron. Platí, že čím víc ho tělo vyprodukuje, tím rychleji vousy rostou a jsou hustější. Naopak vysoké množství testosteronu nesvědčí vlasům a způsobuje jejich vypadávání.

Možná jsi měl dříve krásně plné a husté vousy, které ale začaly řídnout. Právě to je typické pro pokles hladiny androgenních hormonů v těle.

Nikdo nemládne a je přirozené, že spolu s věkem dochází k částečnému snižování hladiny testosteronu. Malé výkyvy těchto hormonů ale citelnou a viditelnou ztrátu vousů nezpůsobí.

3. Nedostatek živin ve stravě

To, co jíme, má vliv na doslova každý chlup na našem těle, vousy nevyjímaje. Když ve stravě chybí některé klíčové vitamíny a minerály, může se to podepsat také na porostu tváří.

To platí hlavně pro některé vitamíny skupiny B, které jsou důležité pro tvorbu keratinu a kolagenu. Velice důležitý je vitamín B7, čili biotin, který pomáhá s udržením zdravého stavu nejen vousů, ale také vlasů i pokožky a přispívá k normálnímu metabolismu mikroživin.

Mezi potraviny s vysokým podílem vitaminu B patří červené maso, vejce, luštěniny, sýry, ořechy, listová zelenina ale třeba také pivovarské kvasnice. Ve svém jídelníčku na ně rozhodně nezapomínej!

Účinek na vousy se ale neomezuje pouze na vitamíny skupiny B, ale také na vitamin D, zinek, hořčík, vápník i vitamíny A, K2 nebo E.

4. Drastické diety

Další z důvodů, proč chlapi mohou zbytečně přicházet o své vousy, jsou drastické diety. Strava je při jejich dodržování často jednosměrná a tělu tak mohou chybět zmíněné vitamíny i minerály.

Cílem takových diet je dosáhnout kalorického deficitu a jednou z prvních částí našeho těla, která začne v kalorickém deficitu zpomalovat, je endokrinní systém, díky čemuž začne klesat hladina testosteronu. A právě nízká hladinu testosteronu může mít na svědomí řídnutí vousů.

5. Dlouhodobý stres

Spolu se stresem se naším životem plíží i celá škála jeho negativních zdravotních účinků. Většina z nich má společného viníka – zvýšenou hladinu stresového hormonu kortizolu.

Nemluvíme tady o stresu z toho, že ti zrovna ujela tramvaj a tak do práce nedorazíš včas. Řeč je o chronickém dlouhodobém stresu, který mění a ovlivňuje funkčnost lidského těla s dopady na psychický i zdravotní stav.

Dlouhodobě zvýšená hladina kortizolu ztrátu vousů urychluje. Narušuje přirozený růst folikul a dostává do klidové fáze i vousy, které tam ještě nemají co dělat. Navíc potlačuje zmíněné androgenní hormony a je příčinou zúžení cév a následně nedostatečného prokrvování. Zúžené cévy pak nejsou schopny dostatečně vyživovat kořínek.

Záludnost stresu tkví v tom, že si ho málokdo dokáže uvědomit a dostatečně mu odolávat. Stres je třeba eliminovat, co to jde. Dopřej svému tělu dostatek vitamínů a antioxidantů, neokrádej se o spánek a nezapomínej na dostatečnou fyzickou aktivitu, do které se samozřejmě počítá i sex - kromě toho, že rozproudí cirkulaci krve v celém těle, spaluje tuky a uvolňuje hormony štěstí!

6. Vousům škodí i přehnaná péče

O pořádné vousy je třeba pečovat. O tom žádná… Ale všeho moc škodí.
Typickým příkladem je třeba kartáčování vousů, které jim jednoznačně prospívá, prokrvuje pokožku a stimuluje jejich růst. Když ale kartáč téměř nedáš z ruky nebo budeš vousy kartáčovat bezprostředně po koupeli, jsi na cestě k jejich řídnutí.

Nebo třeba mytí vousů. Hygiena je důležitá a občas se možná i ty divíš tomu, co všechno ve vousech ulpívá. Každodenním mytím ale vousy i pokožku pod nimi zbavíš přirozených mazových olejů, které potřebují ke zdravému růstu. Ideální intenzita mytí je dvakrát až třikrát do týdne.


Vyhřívané kartáče, fén nebo žehlička na vousy ti pomůžou zvládnout i ten nejbujnější porost, zároveň ale vousy poškozují. Když už fénovat, tak na ten nejnižší tepelný stupeň. Při žehlení si zase dej pozor, abys na jednom místě nezůstal déle než 5 sekund.


Oslabení a vypadávání vousů může způsobit také špatně zvolená kosmetika. Zásadně používej produkty určené speciálně pro vousy a při nákupu nekoukej tolik na cenu, jako na složení.

7. Alopecie barbae

Alopecie je zvláštní forma ztráty vlasů, chlupů nebo vousů. Obvykle vypadávají v kruhu a vzniká po nich holá skvrna. U vousů se této nemoci říká alopecie barbae a objevit se může na tvářích, horním rtu, bradě i krku.

Je to nemoc spojená s autoimunitním systémem, moc se toho o ní ale ještě pořád neví. Neznámý je i její přesný spouštěč. Nejde o závažné onemocnění, které ani nijak neovlivňuje tělesné zdraví. Negativně ale může působit na psychiku.

Zjednodušeně řečeno probíhá tak, že se folikuly a kořínky chloupků zanítí a vypadnou během několika dní. Právě alopecií barbae trpí asi 2 % lidí, kteří mají nějakou formu alopecie.

Vliv na rozvoj onemocnění může mít stres, užívání některých léků, chemikálie nebo podvýživa a lidé k ní mohou mít i dědičné dispozice. Bylo prokázáno, že tímto onemocněním trpí až 10x více muži s Downovým syndromem.

Diagnózu alopecie určí kožní lékař. V některých případech trvá nemoc celý život, jindy přichází ve vlnách nebo autoimunitní buňky zastaví svou aktivitu, vousy po čas zase dorostou a nemoc tak sama odezní.

Existuje léčba formou kortizolových injekcí či krému a pomoci může i zinek.

Závěr

I tak přirozená věc, jako je vypadávání vousů, může způsobit potíže. A nejen kosmetické. Zmíněných sedm důvodů jejich vypadávání rozhodně nepředstavuje celý repertoár možností, které mají ztrátu vousů na svědomí.

Chlapi, kteří nadměrným vypadáváním vousů trpí i po tom, co odstraní nejrůznější nešvary ve stravě či v péči, by se o svém problému měli poradit s lékařem. Může se jednat o zdravotní problém, který ani nejjemnější péče nebo ta nejkvalitnější kosmetika nedokážou odstranit.


Starší příspěvek Novější příspěvek