Jednoduché, ale efektivní triky pro změkčení vašich vousů

Jednoduché, ale efektivní triky pro změkčení vašich vousů

Přemýšlíš, proč by měly být tvé vousy vlastně měkké? Měkké vousy neocení jenom tvá partnerka, ale také ty sám. Měkké vousy nesvědí a neškrábou. Jeden z hlavních důvodů, proč máš tvrdé vousy, je působení větru a slunce. Také jak vousy rostou, jsou na dotek drsnější a tvrdší. Následně může dojít k roztřepení jejich konečků.

Takže co všechno ovlivňuje, jak máš tvrdé vousy?

Nedostatečná hydratace

Pokud máš suché a křehké vousy, nikdy nedosáhneš toho, aby byly i měkké. Tvoje pokožka si dokáže s tímto problémem poradit, protože si sama vytváří kožní maz, který tvář hydratuje. Pokud si umyješ vousy a obličej, stejně jako nečistoty se odstraní i maz, a proto je nutné kůži občas „promastit“. Nejlépe uděláš, když budeš používat olej na vousy, který pokožku znovu hydratuje, promastí a udrží tak tvé vousy v pohodě.

Nízké teploty, zimní období

O tvrdých vousech by ti mohl vyprávět kterýkoliv Švéd (nebo Nor a Fin). V těchto zemích je téměř pořád zima a chladné podnebí jejich vousům vůbec neprospívá. Vinou chladu se vousy vysušují a křehnou. A to jim právě velmi škodí. Především v zimě je potřeba držet vousy dostatečně hydratované.

Tvrdá voda

Není voda jako voda. Tvrdá voda obsahuje hodně minerálů a má negativní účinky na tvoje vousy. Pokud si myješ vousy tvrdou vodou, mohou se ti vousy zamotávat a zdrsňovat se. Bohužel tvrdá voda také nedokáže dostatečně vypláchnout šampon. Ve vousech zůstává zbytek šamponu, a tím se vousy stanou ještě drsnějšími. Kombinace tvrdé vody a šamponu na vousy není vhodná. Účinky šamponu se snižují.

Nesprávná péče o vousy

Starat se o tvé vousy je mnohem obtížnější než se starat o vlasy. Vousy přicházejí do styku s jídlem a zachytávají prach. Vedle toho si do vousů saháš mnohem častěji než do vlasů. Určitě nechceš vypadat jako bezdomovec, a proto potřebuješ mít na tváři zdravé a měkké vousy. Pro správnou péči o vousy budeš potřebovat šampony, kondicionéry, hřebeny, oleje, balzámy a kartáče. Pokud nejsi úplný nováček, určitě všechny tyto potřeby máš a používáš je.

Pokud si nevíš rady, jak tvé vousy změkčit, pomohou ti naše tipy a triky

1. Správné a pravidelné čistění a mytí vousů

Úplně nejlepší, co můžeš pro své vousy udělat, je se o ně každý den starat. Není vůbec špatné si pořídit kartáč na vousy. Abys měl měkké vousy, musíš je udržovat v maximální čistotě. Kartáčem na vousy z nich odstraň odumřelou pokožku, přebytečný olej nebo jiné usazeniny. Zkoušel jsi využít šampon na vlasy, ale na vousech neměl žádný efekt? Musíš investovat do speciálního šamponu určeného přímo pro vousy. Speciální šampony působí nejen na vousy, ale také na pokožku. Šampony určené pro vlasy ti mohou kvůli svým přísadám vousy dokonce i zničit.

Vždy mysli na to, že je tvá pokožka na tváři citlivější než na hlavě. Šampon na vousy musíš i správně nanést. Vždy začni špičkami prstů masírovat nejprve konečky a postupně se dostávej až k pokožce. Správně provedená masáž vousů zrychlí proces jejich růstu. Určitě nikdy nezapomínej na pečlivé vymytí šamponu z vousů. Chceš po jejich umytí vyrazit s kámoši na pivo? To bys určitě neměl dělat, pokud nejsou vousy zcela suché. Je nejlepší vousy opatrně vysušit ručníkem. Přemýšlíš, jak často si musíš vousy umývat? Ideálně bys je měl umývat v podstatě obden.

2. Používej kondicionér na vousy

Vedle šamponu je potřeba investovat do kvalitního kondicionéru na vousy. Jen tak můžeš snít o nádherně měkkých a čistých vousech. V kondicionérech je obsažen vitamín E. Nemusíš být žádný Einstein, abys věděl, že je tento vitamín prospěšný. Díky němu se hydratuje pokožka pod vousy a ty pak nebudou tak tvrdé. Kondicionér je potřeba nanést po použití šamponu. Stačí nanést velké množství kondicionéru do vousů a pečlivě ho vmasírovat. Po použití je stejně jako u šamponu nutné kondicionér opláchnout a vousy usušit ručníkem.

3. Používej kvalitní olej na vousy

Šampon i kondicionér umí zařídit své, ale na co bys neměl nikdy zapomínat je použití oleje na vousy. Každý zkušený vousáč moc dobře ví, co olej dokáže a jaké má výhody. Pokud ses rozhodl nechat si narůst vousy teprve nedávno, předáme ti několik užitečných informací o těchto zázračných lahvičkách s oleji. Základem každého oleje na vousy jsou nosné a éterické oleje. Éterické oleje jsou obsaženy jen z 5 %, ale mají za úkol olej krásně provonět. Oleje s touto vonnou složkou, ale nejsou vhodné, pokud máš citlivou pokožku. Jakmile začneš olej na vousy používat, rozdíl poznáš hned od prvního dne. Vousy tě nebudou téměř vůbec svědit. U svědění je problémem suchá pokožka.

A právě oleje na vousy ji znovu hydratují. Zhruba po týdnu, co budeš olej na vousy používat, poznáš, že jsou měkčí a mnohem lépe se upravují. Olej na vousy ale nenanášej na špinavé vousy. Způsobilo by ti to zanesení pórů. Stejně tak olej nenanášej na mokré nebo vlhké vousy. Olej by se nevstřebal správně. Samotné nanesení na vousy je jednoduché a jistě to zvládneš.

Pokud bys chtěl trochu poradit, poradíme. Vlož do dlaně maximálně 2-3 kapky oleje na vousy. Rozetři si ho do rukou a pomocí prstů vmasíruj do vousů. Začínej od kořínků a pomalu postupuj směrem ke konečkům. Nikdy to nepřeháněj s množstvím oleje. Velké množství oleje způsobí mastnost. Pokud si vyšel právě ze sprchy, je to ideální chvíle na nanesení oleje na vousy. Vousový folikul je díky teplé vodě otevřený a olej se do něho nejlépe dostane. 

4. Používej vysoce kvalitní balzám na vousy

Balzám na vousy funguje podobně jako kondicionér. Kondicionér ti pomůže vousy změkčit a zvlhčit. Balzám je výborný kondicionér a hydratační přípravek v jednom. Vedle toho ti balzám pomůže se snadnějším tvarováním vousů. Balzám a olej na vousy se dá použít i samostatně, ale vůbec nejlepší je, pokud je budeš používat společně. Olej ti vousy skvěle vyživuje a dokonale zachytí balzám. Využívat balzám a olej společně je dobrý nápad, ale nedělej to před spaním. Nikdy nevíš, v jakém tvaru budou tvoje vousy po probuzení. Ráno by si tak mohl mít navíc hodně práce.

5. Vousy správně pročesávej a kartáčuj

Je přirozené, že vousy rostou všemi směry. Je velmi těžké, aby si je zkrotil. Určitě by se ti líbilo, pokud by si je vycvičil a rostly přesně tak, jak chceš. V tomto ohledu ti pomůže hřeben a kartáč na vousy. Ať už si vybereš jeden nebo druhý, neuděláš nijak špatně. Hřeben stimuluje růst vousů a „učí“ je růst správným směrem. Nikdy to s česáním nepřeháněj. Díky česání zabráníš zarůstání vousů. Po delší době jsou vousy mnohem měkčí. Hřebeny a kartáče si vybírej jen kvalitní.

6. Vousy správně zastřihávej

Sem tam se stane, že budeš mít roztřepené konečky. To je chvíle, kdy bys měl vousy zastřihnout. Za roztřepené konečky vousů může jejich tvrdost. Nůžky na vousy musíš mít ostré. Pokud by byly tupé, vousy si tím jen poškodíš. Využít můžeš i speciální zastřihovač vousů. Ideální je stříhací nůž s čepelí ve tvaru písmene T. Vousy díky tomuto noži zastřihneš přesně.

7. Správné jídlo ti pomůže i s vousy

Věděl si, že některé potraviny podporují růst vousů a jejich měkkost? Doporučujeme jíst vejce, avokádo, lososa, ořechy nebo nízkotučné sýry. Je v nich obsažen biotin. Ten ti pomáhá, aby buňky vousů rychleji regenerovaly. Stejně tak pomohou i potraviny s omega-3 mastnými kyselinami. Pokud budeš jíst vlašské ořechy nebo sóju, podpoříš tím měkkost tvých vousů. Potraviny bohaté na vitamín A podporují lesk vousů. Vitamín najdeš v bramborách, mrkvi, chřestu nebo v dýňových semínkách. A v neposlední řadě bys neměl zapomínat pít dostatek čisté vody.

Závěr

Je toho hodně, co? Ale i přesto je potřeba, aby ses o své vousy staral hodně pečlivě. Není nic horšího než mít na obličeji vousy, které tě budou svědit, a ještě navíc nebudou vypadat vůbec dobře. Nějaký čas ti možná bude trvat, než si zažiješ správné postupy. Ale výsledek stojí za to!


Starší příspěvek Novější příspěvek