Kritické fáze růstu vousů a jak je bez problémů zvládnout?

Kritické fáze růstu vousů a jak je bez problémů zvládnout?

Už tě nebaví hladce oholené dětské tvářičky a chceš taky patřit do klubu vousáčů? Paráda, přesně tady jsi na tom správném místě! Vousy sice rostou samy, nechat si je narůst ale není jen tak. Spoustu takových, jako jsi ty, odradí počáteční nesnáze. A to je velká škoda.

Růst kvalitního vousu zahrnuje i čtyři kritické fáze. Jsou to momenty, ve kterých budeš chtít vzít do ruky žiletku, tomu věř. Je to jako ve vánoční reklamě na Kofolu – když vydržíš, budou i zuby, teda vousy, a pořádné!

Připrav se na to, že pravděpodobně zažiješ svědění i nerovnoměrný růst a možná budeš vypadat i trochu vypelichaně. Všechno se ale srovná a do osmi týdnů z tebe bude opravdový vousáč.

Přirozený cyklus růstu

Než se pustíme do samotného pěstování, je dobré znát trochu teorie o tom, jak vlastně vousy rostou. Životní cyklus každého chlupu na našem těle se skládá ze tří fází.

První fáze je aktivní (anagenní). Začíná vytvořením kořene a zahrnuje v sobě růst chlupu. U vousů trvá přibližně rok.


Druhou etapou je degradace (katagenní fáze), která trvá asi tři týdny. Chlup už neroste a pomalinku začíná docházet k rozpadu jeho kořene.


Poslední fáze je klidová (alogenní). Nově rostoucí chlup začíná vytlačovat ten starý, který nakonec vypadne.


Životní cyklus vousu trvá asi 15 měsíců a každý vous je právě v jiném stádiu. Asi dvě třetiny jsou ve stádiu růstu, třetina ve fázi degradace a jen několik vousů je v klidové fázi. Přesně díky tomuhle dochází k neustálé obnově.

1. Strniště

Jestli jsi zvyklý na hladce oholenou tvář, tak se v prvních dvou týdnech asi nebudeš stačit divit, jak a kde všude ti vousy rostou. Připrav se na to, že porostou nerovnoměrně a rašit budou i na místech, kde bys to nečekal.

Navíc budou pichlavé a možná už se začne objevovat i svědění, o tom se ale pobavíme o pár řádků níže. Uklidni partnerku, že takhle pichlavé tváře nebudeš mít navždy a na žiletku ani nemysli.

V téhle fázi na sobě vousy mají visačku „Nerušit!“. I když na tváři raší docela nesystematicky, nesnaž se je upravovat. Důvod je jednoduchý – chlapi pak toho většinou oholí více, než původně zamýšleli a celá dosavadní snaha přijde na zmar.

Spousta chlapů nosí strniště a o další růst nemají zájem. Není se čemu divit, strniště je poměrně rychlá varianta jak se z kloučka stát chlapem. Navíc i průzkumy dokazují, že se ženám nejvíce libí právě chlapi se strništěm.

2. Přichází svědění

Tuhle fázi ber jako důkaz oddanosti svým budoucím vousům. Přesně v tento moment to většina chlapů vzdá – i když už uběhly dva a možná až pět týdnů od chvíle, kdy se přestali holit, pořád nevypadají tak, jak si představovali a ještě se do toho přidalo svědění.

Snaž se moc neškrábat, aby sis do kůže nezanesl infekci. Od svědění ti pomůže lehký olej na vousy, hydratuje pokožku i vousy samotné a udržuje je jemné a měkké. Určitě se nemusíš bát, že by ti potom, co se z téhle fáze dostaneš, byl ojel k ničemu. Má spoustu dalších benefitů a používají ho i chlapi s plnovousem.


Strniště by už mělo být výraznější a pravděpodobně ti vousy rostou více v oblasti kníru a brady, oproti tomu na tvářích jich máš méně. Tenhle nerovnoměrný růst je přirozený, tváře totiž mají menší průtok krve než brada a horní ret.


Cílem je nechat se celkově zarůst, takže žiletku nech pořád v šuplíku.

3. Budeš vypadat neupraveně

V téhle fázi tě tvoje holka asi ještě pořád nepochválí. Tváře už sice nebudou nepříjemné na dotyk, ale nebudeš vypadat zrovna jako ze škatulky.
Vousy budou huňatější, začnou mohutnět a žít si vlastním životem. A tak to má být! I tohle je součástí pokroku.

Jestli jsi to dotáhl až sem, můžeš se uznale poplácat po rameni, jsi z nejhoršího venku. Svědění už by mělo ustupovat a tomu, co máš na bradě, můžeš konečně začít říkat „opravdové vousy“.

V závislosti na rychlosti růstu pomalu začni s úpravami. Ber to zlehka, pozor, aby ti neujela ruka. Zatím odstraňuj jen drobné nedokonalosti a nepouštěj se do větších akcí.

Po oleji přichází čas na další investici – pořiď si šampon na vousy a začni se poohlížet po kartáči.

4. Je z tebe vousáč

Tak, a je to tady! Možná to trvalo až osm týdnů, ale vstupenku do světa vousáčů máš v kapse. Teď je důležité neusnout na vavřínech a o svůj skvost náležitě pečovat!

Vyber si vhodný styl a střih, nezapomínej na hygienu a pohraj si se stylingem. Chceš přece stylové vousy a ne neforemný shluk nezdravých chlupů.

Úsilí, které tě tahle chlouba stála, si zaslouží péči profesionála. Zajdi do barberu, kde ti poradí, co ti bude nejvíce slušet.

I když tvé tváře zdobí plnovous, pořád budeš potřebovat holicí strojek. Vousy budeš neustále zastřihávat do požadovaného tvaru a hodit se budou i nůžky.

Závěr:

Pořád si chceš nechat narůst vousy? Jasně, že jo! Teď už víš, do čeho jdeš. Obrň se trpělivostí a našimi radami.

A třeba si už teď vyber svůj vousatý vzor. Každý jsme originál, ale zdravá inspirace nikdy neuškodí, hlavně v době, kdy budeš potřebovat vytrvat. Týpek, kterého si vybereš, ti bude připomínat, čeho chceš dosáhnout a proč ses vlastně na tuhle cestu dal.


Starší příspěvek Novější příspěvek