Gentlemani se holí břitvou. Jak na to?

Gentlemani se holí břitvou. Jak na to?

Holení břitvou naši dědečkové běžně zvládali, ale postupně toto umění upadalo. Nicméně dnes je holení břitvou zase v módě. Pro profesionální lazebníky je holení břitvou denním chlebem a zvládnout se dá také doma. Chce to ale trochu tréninku i cviku. A kvalitní břitvu!

Znovu obživlá tradice

Kosmetika, nůžky, břitva

Holení břitvou je tradice starší víc než 300 let, která má ale i dnes co nabídnout. Břitva je ušlechtilý nástroj, který se s plastovými holítky nedá vůbec srovnat! Potřebuje pravidelné broušení i obtahování na řemenu, přípravu mýdla i kvalitní štětku k jeho nanášení. A hlavně pečlivé pohyby ostřím. Tohle prostě nejde uspěchat a je to dobře! O tom holení břitvou je, je to rituál, který si gentlemani užívají.

Holení jako rituál

péče o vousy

Pokud na holení břitvou chcete přejít z plastových holítek nebo elektrického strojku, určitě to nepůjde ze dne na den. Než si budete moci oholit celou tvář břitvou, potrvá to několik týdnů.

Holení břitvou je tradiční rituál, díky kterému si muž udělá chvilku jen sám pro sebe. Neznamená to ale, že holítko nebo strojek už mu k ničemu nebude. I pravý gentleman občas spěchá a tak se nic nestane, když se v rychlosti oholí bezpečnějším způsobem. Břitva je prostě pro chvíle klidu, kdy si chlap upraví nejen vousy, ale také si zaholí kontury a upraví třeba i vlasy.

Techniku nacvičíte se shavettkou

Shavettka je holící pomůcka, která na první pohled vypadá jako břitva, holí se s ní stejně jako s břitvou, ale místo ostré čepele má klasické výměnné žiletky.
Na rozdíl od břitvy ji tak není třeba brousit, obtahovat ani olejovat. Stačí pravidelně měnit žiletku.

Díky shavettce se můžete naučit, jakým způsobem se používá břitva. Nejen proto, abyste se neřízli, ale také proto, abyste si zbytečně nepodráždili tvář. Až zvládnete techniku, můžete to zkusit doslova na ostro, tedy s břitvou.

Jak na holení břitvou?

Tvář před holením napařte, aby vousy změkly. K tomu existují speciální olejíčky, dobře však poslouží také zábal z napařeného ručníku nebo pětiminutová horká sprcha. Dále je třeba si pořídit kvalitní kosmetiku, která vytvoří hustou pěnu a štětku, kterou pěnu nanesete na obličej rovnoměrně. Pokud chcete opravdu to nejlepší, pořiďte si štětku ze štětin jezevce.

Pokud už shavettku hladce ovládáte, štětku máte připravenou a mýdlo napěněné je ten správný čas vzít do ruky břitvu. Ale není břitva jako břitva, jsou náročnější modely, ale i takové, které zvládnou ovládat i začátečníci. Při výběru tak dejte pozor, jakou břitvu si koupíte. Teď se konečně můžete opatrně pustit do samotného holení. Začněte hladkými částmi obličeje, břitvu držte palcem a třemi prsty tak, aby otevřená rukojeť směřovala od tváře.

Pokud se na oholení celého obličeje ještě necítíte, oholte si břitvou jen část a zbytek doholte způsobem, na který jste zvyklí. A u každého dalšího holení vždy oholte větší část obličeje. Získáte tak potřebný cvik a cit. Kůži s pěnou musíte pevně roztáhnout prsty, abyste se neřízli. Břitvu držte pod úhlem 30 stupňů, nejprve holte ve směru růstu vousů a poté proti. Břitvou pohybujte rovnoměrně. Jestli chcete být oholení opravdu do hladka, břitvou se oholte nadvakrát. Nakonec naneste na tvář dezinfekční vodičku a je dobré použít také uklidňující balzám.

Ostrá jako břitva!

Přirovnání „ostrá jako břitva“ se neříká jen tak, používejte ji proto s největší opatrností. Nikdy s ní nepohybujte horizontálně, mohli byste si způsobit nepříjemné zranění. Jestli se přeci jen poraníte, odstraňte z rány holicí pěnu, aby nedošlo k infekci. Pokud vám břitva spadne na zem, musí být vždy znovu nabroušena odborníkem. Jednoduché broušení „na kůži“ v tomto případě nestačí. Čepele se nikdy nedotýkejte prsty ani při čištění! Musí být dokonale hladká a ostrá.

Jak o břitvu pečovat?

břitva, holení

Po každém holení je potřeba břitvu očistit čistou vodou a nechat oschnout. Nesušte ji nikdy látkou, poškodili byste tak jemnou hranu. Jestli se nechystáte používat břitvu každý den, namažete po umytí čepel trochou oleje. Před holením, nejlépe 24 hodin předem, si břitvu zdokonalte tzv. broušením na kůži. K broušení ostří jsou nejlepší závěsné pásy vyrobené z hovězí kůže. Dejte pozor, aby byla kůže napjatá, jinak může dojít k zaoblení ostří.

A trochu péče si zaslouží také štětka. Tu po holení opláchněte proudem vlažné vody, vytřepejte z ní vodu a pověste na suché místo štětinami dolů.

Závěr

Oholit se břitvou není nic snadného, je to umění, u kterého platí, že cvik dělá mistra! Každý ale není tak trpělivý, aby se stal zkušeným samoukem. I proto existují speciální kurzy holení břitvou.

Nenechte se odradit prvními nezdary, které potkají téměř každého muže. Mnoho z nich se po pár pokusech svěří do péče zkušeného lazebníka, které dnes najdeme v populárních barber shopech.

Pokud se ale chcete oholit svým náčiním, v soukromí a nechcete čekat na zvolání „Další pán na holení!“, vydržte! Stojí to za to.


Starší příspěvek Novější příspěvek