Jak správně vybrat hřeben a kartáč na vousy?

Jak správně vybrat hřeben a kartáč na vousy?

 „Hřeben speciálně určený pro vousy? Nebo dokonce kartáč? Není už to trochu moc?“ Není! Nejde totiž jen o vzhled, ale také hygienu a komfort při nošení vousů. A dobře se chce cítit přece úplně každý chlap, i ten největší tvrďák!

Kartáč nebo hřeben? To je otázka, na kterou je poměrně jednoduchá odpověď. Ale jaký hřeben a jaký kartáč? Na to už tak snadná odpověď není. Na druhou otázku už si asi musí odpovědět každý chlap sám, podle toho, co mu konkrétně sedne a jakou částku chce investovat. My ale poradíme, co by tomu pravému kartáči nebo hřebenu na vousy rozhodně nemělo chybět.

Proč nestačí hřeben na vlasy? Protože vousy nejsou vlasy! Rostou rychleji, jsou lehčí, mají kratší životnost a jsou také více neposlušné. Rády trčí do stran, elektrizují a je potřeba je více usměrňovat. Navíc pokožka pod nimi je velice citlivá, mnohem citlivější než pokožka hlavy.

Proč vousy česat?

Cesta k parádnímu plnovousu vždy začíná u holení a zastřihávání na požadovanou délku. Tím, že vousy dorostou tak, jak si přejete, práce nekončí, ale naopak začíná.

Kromě pravidelného mytí je potřeba delší vousy také česat nebo kartáčovat, a to ideálně denně. Proč? Vousy jsou lapačem nečistot, kterých se pravidelným česáním snadno a účinně zbavíte.

Česáním ale také vousy tvarujete a určujete směr jejich růst. Když je budete česat stále stejným způsobem, zvyknou si a porostou tak, jak potřebujete.

Při kartáčování nebo česání také promasírujte pokožku pod vousy, bude lépe prokrvená a nebude tolik náchylná k podráždění. Podpoříte tak přirozenou tvorbu kožního mazu, vousy pak budou lépe hydratované a nebudou se třepit.

Pomocí kartáče se vám do vousů podaří mnohem lépe rozetřít olej, který je vyživuje. Dostane se tak ke každému chlupu i k pokožce.

Hřeben nebo kartáč?

Vousy můžete česat nebo kartáčovat, nejde tolik o to, zda je vám sympatičtější kartáč nebo hřeben, ale spíše o to, jaký typ vousů máte.

Hřeben používají vousáči, kteří se mohou pyšnit plnovousem. Rozdíl v hřebenu na vousy a na vlasy je mimo jiné hlavně v odlišných zubech.

Vousy s nimi snadno rozčešete a určíte jim požadovaný směr. Plnovous zároveň zbavíte nečistot a namasírujete pokožku. Pokud ale chcete vousy hlavně tvarovat nebo pečovat o knír, raději sáhněte po kartáči.

Se zamotanými vousy si ale stejně nejlépe poradí hřeben, proto s nimi vousy nejdříve učešte a pak je tvarujte pomocí kartáče.

Podle čeho vybrat kartáč na vousy?

Ne vždy platí, že nejvyšší cena znamená nejvyšší kvalitu. Proto se neřiďte jen tím, kolik kartáč stojí, ale zaměřte se na to, z čeho je vyroben, jaké má štětiny a tvar.

Rukojeti kartáčů na vousy bývají vyrobeny z bambusu, dřeva nebo plastu. Ty dřevěné nebo bambusové jsou nejen ekologičtější, ale také odolnější a kvalitnější. Na druhou stranu se plastové kartáče mohou chlubit výbornou odolností proti vodě.

Kvalitní kartáče na vousy nemají štětiny vyrobené ze syntetických materiálů, ale ze štětin zvířat. Často jsou to štětiny z kance, ale mohou být také z jezevce nebo koňských žíní. Přírodní štětiny dokážou výborně rozetřít olej na vousy, jsou tuhé a antistatické. Vousy zároveň rozčešou, uhladí a přitisknou k sobě.

Kartáč by měl obsahovat alespoň z části kratší štětiny, které jsou nerovnoměrně zastřihnuté, aby se dostaly až k pokožce i všem vousům. Liší se také jejich tvrdost, některé jsou jemnější, jiné naopak tvrdší.

Při výběru nezapomeňte také zohlednit velikost kartáče, aby vám sedl do ruky. Existují i menší cestovní kartáče, které se ale nehodí na každodenní používání u silnějších a delších vousů.

Zda vyberete kartáč oválný, obdélníkový nebo s rukojetí záleží už jen na tom, která varianta je vám nejvíce sympatická.

Na kratší vousy se hodí kartáče s hustými a krátkými štětinami, na delší naopak s řidšími a delšími. Důležité je kartáčovat pomalu, lehce tlačit, ne moc, ale tak, aby se všechny štětiny dostaly až na kůži. Vousy kartáčujte pomalu a zlehka. 

Podle čeho vybrat hřeben na vousy?

Na co se zaměřit při výběru hřebenu na vousy? Nekoukejte jen na to, z jakého je materiálu, ale vybírejte i podle velikosti zubů.

Existují dřevěné, plastové, kovové nebo hřebeny z rohoviny. Jestli hledáte kvalitu, rozhodně sáhněte po ručně vyráběném dřevěném hřebenu. Plastové hřebeny vytváří statickou elektřinu a vousy naježí.

Zmínit bychom se určitě měli také o hřebenech vyrobených z acetátu celulózy. Tento materiál je hladký, takže vousy nezachytává a nepoškozuje. Stejně jako dřevěné hřebeny jsou ty z acetátu celulózy antistatické, bývají ručně řezané a dokonale hladké.

Vybírat můžete z hřebenů s dlouhými, krátkými, širokými, jemnými nebo třeba zaoblenými zuby. Jestli se můžete chlubit opravdu dlouhým a hustým plnovousem, sáhněte po hřebenu s širokými zuby. Vybírejte zkrátka podle toho, v jakém stavu vaše vousy jsou. Ideální jsou hřebeny s dvojím typem zubů. Širší pomohou vousy rozčesat a ty jemnější je uhladí.

Hřebeny jsou buďto ručně nebo strojově vyráběné, rozdíl je v ceně, ale také kvalitě. Strojově vyráběné hřebeny mají často mikroskopické rozštěpy mezi zuby, které vousy poškozují.

Nezapomínejte ani na tvar hřebenu, který by vám měl dobře sedět v ruce, neměl by sklouzávat nebo být příliš těžký.

Závěr

K parádnímu vousu česání a kartáčování prostě patří, je to nezbytný krok v procesu péče o vousy. Díky tomu si vousy zachovávají správný tvar a směr růstu, zároveň tak také pečujete o pokožku, udržujete je čisté, dokonale roztíráte přírodní oleje a podporujete jejich růst zvýšením krevního oběhu.

Kartáč i hřeben slouží každý k trochu jinému účelu, díky oběma jsou ale vousy více vyživené, lesklejší a lépe vypadají.

Rozhodujete se, jestli si pořídit hřeben nebo kartáč? Jestli to se svými vousy myslíte vážně, pořiďte si rovnou oba. A kvalitní! Teď už víte, jak na to.


Starší příspěvek Novější příspěvek