Na co se zaměřit při výběru oleje na vousy

Na co se zaměřit při výběru oleje na vousy

Ne všechny oleje na vousy jsou dobré a taky vhodné pro vaše vousy. Pokud se snažíte najít ten správný olej, snad vám pomůže těchto 5 oblastí, na které se při výběru zaměřit.

Složení

Úplně první a asi nejdůležitější faktor (který je bohužel velmi často přehlížen) jsou suroviny, ze kterých je olej vyroben. Jen proto, že olej vypadá skvěle, má pěknou etiketu a chlapácký obal ještě neznamená, že je kvalitní a taky vhodný pro vaše vousy. Na trhu existuje celá řada olejů na vousy, které sice voní zajímavě jako "parfém", nicméně tyto oleje opravdu obsahují parfemaci - většinou syntetickou (poznáte, že ve složení - většinou někde ke konci, naleznete slovíčko "Parfum" či "Fragrance") a vašim vousům a pokožce moc neprospívá.

Pokud je to možné, vždy se snažte nalézt olej na vousy, který obsahuje pouze přírodní oleje a vůni tvoří oleje esenciální. Nicméně aby to bylo úplně objektivní, i oleje esenciální obsahují spousty alergenů, které mohou vaši pokožku podráždit, či způsobit alergickou reakci. Proto je dobré vybírat ty oleje, které jsou dermatologicky testovány a máte tak jistotu, že vaše pokožka zůstane v pořádku.

Kvalitní olej na vousy by měl obsahovat tyto základní a za studena lisované oleje: jojobový, avokádový, kokosový a ricinový - ty dodají vašim vousům i pokožce tu správnou výživu. K těmto základním olejům se přidávají oleje vzácné, jako olej opunciový, arganový, babassu či olej z baobabu. Tyto vzácné oleje obsahují spoustu vitamínů, minerálů a aminokyselin a působí na vaši pleť a vousy jako blahodárný koktejl. Snažte se vyhnout mastným olejům, které se špatně vstřebávají do pokožky i do vousů a ucpávají póry, což může vést k akné.

Typ vousů

Jsou vaše vousy hrubé, drsné, suché nebo příliš mastné? Při výběru potenciálního oleje na vousy byste měli vzít v potaz i tento faktor. Genetika může hrát roli v tom, jak vaše pokožka a vousy absorbují konkrétní složky oleje na vousy. Jen proto, že olej na vousy krásně voní, má skvělý obal, koupíte ho v drogérce nebo vám ho doporučí kamarád, ještě neznamená, že je pro vás vhodný. Pamatujte také, že vousy mají trochu jinou strukturu než vaše vlasy a pokožka pod vousy je citlivější, než je tomu u vlasů. Takže, pokud máte mastné nebo naopak suché a lámavé vlasy, nemusí to hned znamenat, že takové jsou i vaše vousy.

Proto tedy, Tip č. 1: pokud si nejste jistí, jaký typ vousů máte, navštivte místního (zkušeného) holiče, nechejte si vousy upravit a přitom se ho zeptejte - zcela jistě vám poradí a budete tak mít názor odborníka.

Vůně

Výběr správné vůně oleje na vousy není jen tak a dle výzkumů (i vlastní zkušenosti - schválně zkuste se na to příště sami zaměřit), úplně první, co uděláme, když zkoušíme novou kosmetiku je, že si k ní přičichneme. A to bez ohledu na to, co za typ kosmetiky to je. Stejné je to i s olejem na vousy. Ale tady se bohužel dostáváme do malinké pasti a totiž: Ne každý olej, který voní na začátku skvěle, je taky dobrý pro vaše vousy a pleť. Ano, vůně jako karamel, maliny, karibský rum či dokonce narozeninový dort sice na první přivonění zaujmou, ale při opakované a hlavně pravidelné aplikaci už to není taková sláva. Jsou silné, výrazné, a když vám budou vonět celý den pod nosem, začne vás z nich bolet hlava. Navíc, tyto vůně jsou většinou syntetického původu a zde platí to, co už je napsáno výše v sekci o surovinách. Pokud navíc používáte kolínskou či parfém, určitě nechcete, aby vůně oleje na vousy přebíjela váš drahý parfém. Proto se při výběru snažte zaměřit pouze na ty, které neobsahují parfemaci a jejich vůni tvoří pouze esenciální oleje.

Tip č. 2: zkuste zjistit, zda značka oleje, o který máte zájem, nabízí vzorky, u kterých byste si krom jiného vyzkoušeli i vůni.

Cena

Cena by neměla být tím nejdůležitějším faktorem při výběru toho pravého oleje pro vaše vousy, ale určitě je dobré ji brát v potaz. Stejně jako v jiných oblastech, i kvalitní suroviny mají svou cenu. Ano samozřejmě - můžete si koupit olej v drogérii s cenovkou okolo 200 Kč. Tyto oleje povětšinou mainstreamových značek jsou složeny z laciných surovin - minerální oleje, za tepla lisované oleje popř. levné, za studena lisované oleje. Obsahují již několikrát zmíněnou syntetickou parfemaci (slovíčko "Parfum" ve složení) a celkově, je to taková z nouze ctnost. Pokud uvažujete o koupi takovéhoto oleje, rozmyslete si to. Větší službu svým vousům uděláte, když si koupíte neparfémovaný panenský kokosový olej a budete se mazat tím, než koupit si olej za 200 Kč. Na druhou stranu, cokoli nad 600 Kč u oleje na vousy je vyhazování peněz z okna. Nechci tvrdit, že byste se při výběru oleje na vousy měli řídit cenou, nicméně kvalitní olej na vousy by se měl pohybovat v rozmezí 350 - 550 Kč. Za tuto cenu byste v oleji měli získat kvalitní, za studena lisované oleje (jojobový, avokádový, kokosový, arganový, ricinový) doplněné o vzácné oleje (babassu, opunice, baobab atp.) a vůni složenou z přírodních esenciálních olejů.

Prostředí, environment a roční období

Tento poslední bod možná vypadá trošku zvláštně, ale hned ho vysvětlím. Při výběru toho pravého oleje na vousy musíte vzít v potaz také prostředí, ve kterém žijete či pracujete a současné roční období. Je to jednoduché. Pokud pracujete v kanceláří, kde je uměla ventilace, klimatizace a suchý vzduch, vaše pleť a vousy budou mít sklony k vysoušení a budete mazat olej častěji. V tom případě je lepší vybrat opět kvalitní a ne příliš mastný olej, který nebude vaše vousy a pleť zatěžovat, ale spíše bude sloužit jako hydratační přípravek, zabraňující vysoušení pleti. Příliš mastný olej je také špatně vstřebatelný a navíc špiní (mastí) oblečení. Na druhou stranu, pokud jste na horách a lyžujete, nebo se často pohybujete ve studeném a vlhkém prostředí, je lepší použít mastnější olej na vousy popř. v kombinaci s balzámem, které ochrání vaše vousy i pleť před mrazem a zvýšenou vlhkostí.

Tip č. 3: nikdy nenechávejte váš olej na vousy v autě, kde by mohl být vystaven extrémním změnám teplot (od mrazu až po vysoké teploty okolo 70 °C v létě) - tyto teploty mohou váš olej na vousy poslat "do kytek" a pokud ho budete nadále používat, vašim vousů i pleti to rozhodně neprospěje.

Závěr

Snad vám uvedené informace pomohou vybrat ten nejlepší olej pro vaše vousy. Pokud byste si nevěděli rady, vždy je dobré držet se této posloupnosti: vaše preference - složení - vůně - prostředí - cena.

Děkujeme, že jste článek dočetli až sem :).


Starší příspěvek Novější příspěvek