Efektivní triky, jak zkrotit kudrnaté vousy

Efektivní triky, jak zkrotit kudrnaté vousy

To, že si holky rovnají vlasy, které se kroutí, není žádná novinka. Vyfoukají je fénem přes hřeben nebo je rovnou sjedou žehličkou na vlasy. A stejně to funguje i u vousů.

Mít kudrnaté vousy má své výhody, největší z nich je, že mají plnější a hustější vzhled. Ale i své nevýhody, někdy jsou opravdu nezkrotné a jdou velice špatně upravit. Kroutí se do stran, různě vyčnívají a je sakra těžké dát jim nějaký tvar.

Proč se vousy kroutí?

Možná se občas před zrcadlem sám sebe ptáš, proč se zrovna tvoje vousy kroutí a nejsou úhledně rovné. „Poděkovat“ můžeš svým předkům, kteří ti v genech předali asymetrické vousové folikuly. Právě z nich totiž vyrůstají vousy, které mají sklon ke kroucení.

Genetika ovlivňuje zakřivení vousů téměř stoprocentně, za pár procent si ale můžou chlapi sami. Malý vliv má strava, typ keratinu a kolagenu a poměr zinku a mědi přímo ve vousech.

Ať už ale budeš jíst cokoliv, nikdy tak své vousy nevyrovnáš. Je to sice trochu pracné, ale rovné vousy může mít každý chlap. Jak na to?

1. Používejte šampon na vousy i kondicionér

Cesta k rovným vousům začíná ve sprše nebo u umyvadla. Tím, že si vousy umyješ, je na krátkou chvíli dostaneš do své moci. Nebudou tolik pružné a bude tak snazší začít s ručním narovnáváním.

Jestli čteš naše články pravidelně, určitě už tě ani nenapadne použít klasický šampon na vlasy. Přinesl by více škody než užitku.


Péče o vousy má několik jednoduchých pravidel a jedním z nich je vždy používat kosmetiku určenou pro vousy. Řekněme si to na rovinu, rovnáním vousům na zdraví nepřidáš, proto je potřeba je ještě více nevysušovat a nepoškozovat špatně zvolenou kosmetikou.


Potom, co vousy umyješ šamponem, použij i kondicionér. Vousy díky němu změknou a budou lépe zvládnutelné. A teď se může začít rovnat!

2. Vousy česej, naolejuj a vyfoukej

Umyté vousy jemně promni ručníkem tak, aby zůstaly vlhké. Na řadu teď přichází olej na vousy – další kosmetický přípravek, který vousům pomůže zvládnout celý proces rovnání.

Olej vousy vyživuje, dodává jim hydrataci i lesk. Mytím, fénováním a celkově rovnáním vousy připravíš o přírodní mazové oleje, které ale pro zdravý růst nutně potřebují. Olej umí tuto ztrátu zmírnit a přirozený maz částečně nahradit.


Při výběru oleje koukni na složení a dej pozor, aby v něm nechyběl jojobový olej. Je totiž strukturálně hodně podobný mazu, který produkují mazové žlázy.

Malé množství oleje nanes na ještě vlhké vousy, abys v nich utěsnil část vlhkosti.

Na řadu teď přichází kartáč nebo hřeben a fén. Rovnání vousů není nic, co by se mělo uspěchat! Použij fén na nejnižší teplotu, abys zabránil vysychání a krepatění vousů. Ideální je úplně studený vzduch.


Vousy nejprve česej a vyfoukej od brady směrem nahoru, proti směru jejich růstu, to stejné potom udělej opačným směrem pěkně od shora dolů. Tímto způsobem nejlépe narovnáš i spodní část vousů.

3. Použij žehličku na vousy

Jestli se i teď tvoje vousy pořád kroutí, je čas použít zbraň nejtěžšího kalibru – žehličku na vousy!

Tato žehlička je malá a používá se pouze na zcela vysušené vousy. Začni v jejich horní části, vložte malou část vousů do žehličky a směrem dolů po délce rovnej pramen po prameni. Ve finále uprav také knír.

Po celou dobu udržuj žehličku alespoň centimetr od pokožky. Dej si pozor na to, aby ses na žádném místě nezdržel příliš dlouho. Může se totiž stát, že si vousy spálíš a poškodíš.

4. Celý proces zakonči balzámem

Vousy máš umyté, naolejované, učesané a vyfoukané a možná dokonce i vyžehlené. Aby celá tahle práce nepřišla brzy vniveč, použij ještě balzám na vousy.

Přiměřené množství (drž se hesla, že méně je někdy více) nanes na vousy a pomocí kartáče je uprav do finální podoby. Nabízí se úprava směrem dolů, ale kreativitě se přece meze nekladou!


Díky balzámu vydrží vousy rovné i několik dní, většinou až do dalšího umytí.

Závěr:

Celý proces rovnání vousů zvládneš ve čtyřech krocích, přiznejme si ale, že je to přeci jenom trochu práce navíc. Jestli se ti do toho prostě nechce, nauč se své kudrnaté vousy hrdě nosit.

Používej kvalitní produkty, díky kterým budou příjemně měkké a hydratované. Ujisti se, že ti jejich tvar sluší a smiř se s tím, že jsou tvoje vousy možná trochu svérázné, ale zato originální.


Starší příspěvek Novější příspěvek