Jak změkčit vousy? Stačí pět jednoduchých kroků

Jak změkčit vousy? Stačí pět jednoduchých kroků

Je možné, že tvrdé vousy nevadí jen tobě, ale i partnerce. Jsou nepříjemné na dotek, píchají, odírají a nevypadají vůbec dobře. Nejsou totiž zdravé.

To, že máš na tváři místo slušivého vousu něco, co připomíná shluk zapletených drátů, může být způsobeno mnoha faktory. Nejčastěji se jedná o kombinaci špatné péče, nedostatečné hydratace a klimatických podmínek.


Naštěstí není vůbec těžké vousy změkčit. Zvládneš to při dodržování pěti jednoduchých pravidel. Jde jen o to používat kvalitní produkty a vytvořit si z péče o vousy denní rutinu, která zabere jen pár minut.

Vousy občas zastřihni

Prostě si ve vousech občas udělej takovou inventuru. Rozčesej je hřebenem směrem vzhůru, aby se načepýřily a pak je začesej zase zpět. Objevíš tak nezdravé a roztřepené vousy, které budou hřebenu vzdorovat o něco více, než ty zdravé a ohebné.

Nepoddajných vousů se zbav tak, že je ustřihneš.
Zastřihávání vousů jsme schválně zařadili hned na začátek, i když tady vlastně tak trochu nepatří. Nevede totiž ke kořeni našeho problému – samotnému změkčení.

Zbavit se těch hodně poškozených vousů ale okamžitě pomůže zlepšit vzhled a kondici celého vousu.

Myj si vousy často a kvalitními přípravky

Šampón na vousy nebo mýdlo na vousy. Po těchto přípravcích bys měl sáhnout vždy, když si budeš chtít umýt vousy. Nikdy nepoužívej klasický šampón na vlasy nebo mýdlo, kterým si myješ ruce nebo tělo.

Klasické šampóny neprospívají pokožce pod vousy, ani vousům samotným. Kůži zbytečně vysušují a to je přesně to, co nechceš! Jen zdravá a hydratovaná pokožka totiž dokáže produkovat dostatek přírodních olejů a mazu, které vyživují vousy od kořínků a až po jejich konce.

Šampony nebo mýdla určené přímo pro vousy obsahují přísady, které jsou šetrné pro kůži a zároveň zvládnou odstranit všechnu špínu, která se v nich drží.

Jak často si ale suché a tvrdé vousy mýt? To je otázka, na kterou můžeš najít různé odpovědi. Jedni budou tvrdit, že když použiješ kvalitní šampón, měl bys je mýt každý den. Tyto šampóny totiž vousy vyživují, obsahují prospěšné oleje a další potřebné látky. Zároveň tě zbaví nečistot, které ucpávají póry.


Na druhou stranu ale ani ten nejlepší šampón nemůže nahradit přirozené oleje a maz, které produkuje naše pokožka. A právě tvrdé a suché vousy těchto olejů a mazu potřebují zachovat co nejvíce.

Ať je ti sympatičtější první nebo druhý názor na správnou intenzitu mytí vousů, pamatuj, že časté mytí kvalitním přípravkem speciálně určeným pro vousy je pro jejich změkčení nezbytné.

Pro maximální efekt změkčení použij po umytí kondicionér na vousy.

Bez oleje na vousy ani ránu!

Olej na vousy, to je alfa a omega při jejich změkčování. Nanes ho na vousy vždy po jejich umytí. A nejen tehdy, používej ho každý den.

Jeho hlavním posláním je hydratovat vousy a dodávat živiny pokožce pod nimi. Vousy jsou díky němu příjemně voňavé, lépe upravitelné a získají přirozený lesk.

Při výběru konkrétního oleje si dej pozor na jeho složení. Ty, které obsahují nekvalitní rostlinné oleje, mohou napáchat více škody, než užitku. Kvalitní oleje, které vousy změkčí, obsahují například jojobový, ricinový, avokádový nebo arganový olej.

Měkčí vousy pomocí balzámu

Silnější brácha oleje na vousy, to je balzám. Jeho úkol je stejný, také hydratuje vousy a vyživuje pokožku. Je ovšem tužší a kolem vousu vytvoří hustší vrstvu. Více se hodí pro zimní období, nicméně na trhu jsou i hutnější oleje, které jsou určeny hlavně pro použití v zimě.

To, jestli použiješ olej nebo balzám, je prostě věc sympatií. Nevíš, který z nich si vybrat? Olej je vhodný spíše pro majitele kratšího a středního vousu, balzám zase zkrotí i delší vousy.

Vyzkoušet ale můžeš oba, ať už máš vousy kratší nebo dlouhé. Pokud to s bojem s tvrdými vousy myslíš opravdu vážně, je ideální nanést na ně balzám po dvou až třech hodinách po každém mytí.

Vždy si dej záležet s jeho aplikací. Musí se dostat nejen ke každému vousu, ale také na pokožku. A to platí i pro olej.

Vousy pravidelně kartáčuj

Kartáč, nebo i hřeben na vousy, pomůže distribuovat jakýkoli produkt od pokožky až ke konečkům vousů. Z jakéhokoliv kosmetického přípravku tak vymáčkneš maximum pro dobro svých vousů.

Také prokrvuje pokožku. Kartáčování má smysl i bez oleje nebo třeba balzámu. K vousům se totiž musí dostat i oleje a maz, které produkuje naše pokožka.
Hřeben, nebo kartáč? Hřeben používají vousáči, kteří se mohou pyšnit delším plnovousem. Dokáže si poradit se zamotanými vousy. Lépe ale tvaruje kartáč. Jestliže jsi hrdým majitelem opravdového plnovousu se vším všudy, nejdříve ho rozčesej hřebenem a pak použij kartáč.

Závěr

Hladkých a jemných vousů lze dosáhnout snadno a bez chemie. Stačí trocha trpělivosti. Pojďme si tedy shrnout základní pravidla:

- vousy myj vždy kvalitním přípravkem určeným přímo pro vousy a po umytí použij kondicionér,
- po umytí (a nejen po něm) použit ojel na vousy,
- po dvou až třech hodinách použij balzám,
- občas zastřihávej roztřepené konce a poškozené vousy,
- často je kartáčuj,
- vždy se vyhýbej nekvalitním výrobkům!


Starší příspěvek Novější příspěvek