Kokosový olej - skvělý pro tvoje vousy

Kokosový olej - skvělý pro tvoje vousy

Kokosový olej má své využití nejen v gastronomii, ale také v kosmetice. Má výborné účinky na pleť, vlasy, nehty a dokonce i zuby. Nás ale zajímá jeho vliv na vousy, jeho schopnosti jsou tady totiž opravdu úctyhodné.

Právě proto je obsažen ve většině kvalitních kosmetických přípravků na vousy. Klidně ale můžeš používat přímo kokosový olej – nejlépe panenský, který je za studena lisovaný.

Kokosový olej

Než se pustíme do výhod při použití tohoto exotického oleje přímo na vousy, řekneme si něco málo o něm samotném.

V posledních letech se hřeje na výsluní a je dokonce označován za superpotravinu. Umí totiž přinést rychlou energii, obsahuje nejvíc nasycených mastných kyselin ze všech tuků. Ty ale zvyšují hladinu cholesterolu. A to je také důvod, proč má své zastánce i odpůrce.

My si sice občas kokosový olej můžeme dát i k jídlu (i tento způsob užití vousům prospívá), ale hlavně si ho chceme po vousech roztírat. To s hladinou cholesterolu ani nehne a kvalitu tvých vousů zvýší.

Jeho velikou výhodou je, že umí proniknout přímo dovnitř každého vousu, i když je aplikován lokálně. Vyživuje tak každičký chloupek i zevnitř.

Jak používat kokosový olej na vousy

Už jsme to naťukli v úvodu – pravidlo číslo jedna je použít kvalitní panenský za studena lisovaný kokosový olej. Rafinovaným olejům se vyhni obloukem, tady kvalitu nenajdeš.

Kokosový olej je při pokojové teplotě tuhý a bílý, teplem se ale snadno zkapalní a zprůhlední. A to dělá jeho aplikaci na vousy neskutečně snadnou. Nikam se nevylije ani ti ho do rukou nevyteče moc.

Vyškrábni malé množství oleje na prsty nebo do dlaní, kde se zahřeje a zkapalní. Pak ho stačí nanést přímo na vousy i na pokožku pod nimi.

Kokosák navíc skvěle funguje jako nosný olej, takže do něj můžeš přidat další oleje a vytvořit si tak vlastní „homemade“ olej na vousy.

Největší výhody kokosového oleje pro vousy

1. Chrání vous proti bakteriím

 

Vousy fungují jako filtr, který zachycuje prach, zbytky jídla i pití a občas i nějakou tu slinu. Jsou tak živnou půdou pro nejrůznější bakterie. Je proto třeba je udržovat čisté, k čemuž kokosový olej výborně poslouží.

Má totiž antibakteriální účinky, a to díky kyselině laurové. Ta pomáhá ničit bakterie, houby a dokonce i některé viry. Zabraňuje i kvasinkovým infekcím, tvorbě lupů, akné ve vousech nebo zarůstání a zanícení vousů.

2. Hydratuje a změkčuje vousy i pokožku

Kokosový olej je vlastně samý tuk, obsahuje ale i vitamíny, mezi které patří i vitamín E. Kromě toho, že se vitamín E řadí mezi antioxidanty, také působí jako hloubkový hydratační kterém, a to nejen na pokožku, ale i vousy samotné.

Díky tomu je také změkčuje. Výhodou měkkých vousů není to jen to, že jsou příjemné na dotyk, ale také se lépe upravují a jsou odolnější proti poškození.

3. Chrání před sluncem

Ochranu před sluncem nepotřebuje jen pokožka, ale i vousy. Delší pobyt na slunci může vousy vysušovat i mírně změnit jejich barvu.

Kokosový olej funguje jako přírodní opalovací krém. Chrání před UVB zářením, může se pochlubit SPF 5. Navíc antioxidanty, které obsahuje, snižují poškození pokožky i vousů škodlivým UV zářením i volnými radikály.

4. Pomáhá proti lupům i svědění

Lupy se většinou tvoří ze dvou důvodu. První z nich je suchá kůže, ze které se odlupují odumřelé kožní buňky. Druhým je nějaké kožní onemocnění, třeba ekzém.

Už jsme zmínili, že kokosový olej hydratuje nejen vousy, ale i pokožku. Takže je jasné, jak bojuje proti suché kůži pod vousy. Navíc zvyšuje epidermální bariéru a tím brání vysušování pokožky a vzniku nejrůznějších kožních problémů.

5. Poskytuje vousům celkovou ochranu

Jen několik přírodních olejů umí proniknout přímo dovnitř vousů, čímž jim poskytnou živiny i ochranu přímo zevnitř.

Kokosový olej mezi ně patří a pomáhá tak vousům ustát všechny neřesti, které na nich pácháme. Třeba nadměrné kartáčování, špatné stravovací návyky, sušení teplem, vystavování mrazu nebo žehlení.

6. Zvyšuje přirozený lesk

Ne mastné, ale přirozeně lesklé vousy jsou zdravé a příjemné na pohled i na dotyk. Kokosový olej, samozřejmě v přiměřeném množství, umí lesk tvého vousu přirozeně oživit.

7. Dá se použít při holení

Olej z kokosu jde dokonce použít i jako pěnu na holení. Má výborné mazací vlastnosti, takže bude břitva nebo žiletka hladce klouzat po obličeji. Díky tomu, že se při kontaktu s teplou vodou rychle roztopí, nehrozí, že holící nástroj ucpe.

Hodí se i po holení, protože kromě hydratačních účinků má také léčivé vlastnosti a poradí si s drobnými rankami. Navíc má příjemnou vůni.

8. Podporuje růst vousů

Vousům kokosák neprospívá jenom při lokálním použití, ale i jako potravina. Jeho konzumací můžeš podpořit jejich růst.

K růstu totiž vousy nezbytně potřebují testosteron a dihydrotestosteron (DHT). Testosteron zvyšuje hustotu vousů, DHT zase podporuje jejich růst.

A právě růst a hustotu vousů podpoříš konzumací kokosového oleje. Kromě toho, že přirozeně zvyšuje hladinu testosteronu i DHT, ovlivňuje i hormony štítné žlázy, které ovlivňují rychlost růstu vlasů, nehtů a samozřejmě také vousů.


Kokosový olej obsahuje spoustu kalorií. Naše tělo sice k tomu, aby mohlo produkovat dostatek testosteronu, tuky potřebuje, nesmí jich být ale příliš.

Přebytečný tělesný tuk totiž převádí testosteron na ženský hormon estrogen.
Právě tady je proto dobré držet se hesla „Všeho s mírou.“.

Závěr

Nejen co se vousů týče, je kokosový olej prostě univerzál. A navíc stoprocentně přírodní, což je asi jeho největší výhoda. Nenajdeš v něm žádné přidané složky, které by mohly podráždit pokožku nebo poškodit vousy.

Jestli chceš používat přímo kokosový olej, doporučujeme ho smíchat s jojobovým a arganovým olejem. A přidat můžeš i esenciální oleje. Z tohoto mixu získají tvé vousy nejvíce.

Nebo si prostě kup kvalitní olej na vousy, ve kterém tyhle oleje budou.


Starší příspěvek