Ty nejlepší oleje pro vaše vousy a pleť

Ty nejlepší oleje pro vaše vousy a pleť

V našem prvním článku jsme si stručně představili, co to vlastně olej na vousy je, k čemu slouží a z čeho se zhruba skládá. V dnešním článku si blíže popíšeme klíčové složky každého oleje na vousy, což jsou takzvané základní oleje, a taky si představíme ty NEJ, které by každý dobrý olej na vousy měl obsahovat. Hned na úvod bych ale rád zmínil jeden „parametr“, který by měl být společný pro všechny oleje, a tím je proces lisování. Opravdu kvalitní olej na vousy by měl být vyroben z olejů lisovaných za studena. Procesem šetrného lisování za studena se totiž v oleji zachovají veškeré prospěšné látky jako vitamíny, stopové prvky či minerály. Bohužel o procesu výroby konkrétního oleje se nedozvíte z obalu produktu, psaném v INCI názvech, zhola nic, proto musíte věřit informacím od výrobce, který by tyto informace měl sdílet. Transparentnost výroby stejně jako původ olejů by měla být prioritou číslo 1. Toliko na úvod a teď už pojďme k olejům samotným.

Jojobový olej (INCI: Simmondsia chinensis seed oil)

Úplně první olej, který bych rád zmínil, vlastně ani není olejem, nýbrž voskem, který je za pokojové teploty kapalný. Jojobový olej se získává lisováním bílých jadérek rostliny s názvem Simmondsia chinensis, u nás známá spíše pod názvem Jojoba kalifornská. Jojobový olej má vynikající hydratační vlastnosti a svou chemickou strukturou je velmi podobný chemické struktuře kožního mazu. Má výborné protizánětlivé, anti-mikrobiální a protiplísňové účinky. Je nekomedogenní (neucpává póry) a hodí se pro všechny typy pleti – obzvláště je vhodný pro citlivou a problematickou pleť, mající sklony k akné. A proč je vlastně jojobový olej taková pecka pro vaše vousy? Vysvětlení je prosté. Vlivem růstu vousů dochází k dehydrataci pleti. Je to proto, že vousy během svého růstu potřebují „mazat“ a nasávají tak veškerý kožní maz do sebe. Pokožku tak zanechávají vysušenou. Jojobový olej proniká do horních vrstev kůže, kde pomáhá regulovat produkci kožního mazu a zároveň působí jako bariéra proti dehydrataci pokožky. Zabraňuje tak tvorbě lupů a zabraňuje svědění pokožky. Vyživuje také folikuly vousů a vousům dodává příjemný nemastný vzhled.

Olej z černého kmínu (INCI: Nigella sativa seed oil)

Tento, za studena lisovaný, olej z malých semínek Černuchy seté (Nigella sativa), známější spíše pod názvem černý kmín, má opravdu úžasné vlastnosti v souvislosti s péčí o vaše vousy a pokožku. Díky vysokému obsahu thymochinonu – látky, mající silně anti-bakteriální a protiplísňové vlastnosti, je to ideální olej v boji proti kožním chorobám a plísním, živících se na odumřelé a odlupující se kůži pod vousy. Thymochinon dále obsahuje proteiny, alkaloidy a saponiny podporující růst vousů a zpomalující proces stárnutí buněk. Tento olej obsahuje také velké množství mastných aminokyselin, které pomáhají udržovat hydratované folikuly, ze kterých rostou vousy, zmírňuje jejich kroucení a celkově působí jako kondicionér pro vaše vousy.

Avokádový olej (INCI: Persea gratissima oil)

Dalším velice významným olejem pro vaše vousy, je olej, získávaný lisováním celých plodů tropického stromu s názvem Hruškovec přelahodný, známý spíše pod názvem avokádo. Olej z avokáda obsahuje velké množství prospěšných látek, kterými jsou například rostlinné steroly, vitamíny A, B, C a E, dále pak draslík a také lecithin. Všechny tyto látky mají naprosto úžasný vliv na růst vousů, jejich kvalitu a také pokožku pod vousy. Avokádový olej zvyšuje pružnost vousů i jejich pevnost, zlepšuje texturu a změkčuje vousy. Avokádový olej také dokáže pomoci s kožními chorobami, jako jsou plísně či odlupování kůže. Snadno proniká do kůže, kde pomáhá s produkcí kolagenu.

Ricinový olej (INCI: Ricinus communis seed oil)

Ricinový olej se získává lisováním ze semen Skočce obecného (Ricinus communis). Je jedním z nejdůležitějších olejů pro vaše vousy a hned si povíme proč. Ricinový olej má výborné posilující účinky na pokožku tváře a strukturu vousů díky vysokému obsahu kyseliny ricinolejové. Ta oleji dodává jeho typicky vysokou viskozitu a má výborné hojivé účinky. Pokožku pod vousy aktivně regeneruje, hojí a zároveň ji vyživuje do hloubky. Je tak vhodný pro suchou, namáhanou pleť se sklony k podráždění či alergiím. Pokožku promašťuje do hloubky a uzamyká v ní vlhkost. Kyselina ricinolejová nepečuje pouze o pokožku, ale také o vaše vousy, kterým dodává sílu, pružnost a zdravý lesk. Díky vyšší viskozitě ricinového oleje jsou vaše vousy hutnější a lépe drží tvar.

Olej ze semen stromu baobab (INCI: Adansonia digitata seed oil)

Jak už samotný název napovídá, olej se lisuje z plodů stromu baobab. Tyto pozoruhodné stromy se vyskytují v severní Africe a nejstarší exempláře rostou už 5000 let. Říká se mu také strom života. Olej je lehký, snadno vstřebatelný do pokožky a nezanechává mastný vzhled. Je doslova plný esenciálních mastných kyselin spolu s vitamíny A, D, E a F. Baobab olej má silně hydratační vlastnosti jak pro vousy, tak i pro pokožku pod nimi. Navíc zklidňuje podrážděnou pokožku a regeneruje ji. Je tak velmi vhodný pro suchou pokožku. Pleť také vyhlazuje a pomáhá regenerovat poškozenou, popraskanou a vrásčitou kůži. Je nekomedogenní, a tak je ho možno bez obav použít pro problematickou pokožku trpící na akné. Je to skvělý olej pro vaše vousy, jelikož pomáhá regenerovat strukturu vousů, chrání je před teplem, sluncem a suchým prostředím a zabraňuje dalšímu vysychání. Navrací tak vousům hebkost, jemnost a lesk.

Arganový olej (INCI: Argania spinosa kernel oil)

Arganový olej vzniká lisováním za studena plodů Arganie trnité (Argania spinosa), která roste pouze v jihozápadní části Maroka. Plody Argánie jsou tradičním způsobem vytloukány v kamenných mlýncích berberskými ženami. Tento proces je velice časově náročný a na vyprodukování jednoho litru oleje je spotřebováno asi 30 kg plodů, což je úroda 4-5 stromů. Samotná výroba jednoho litru trvá přibližně 20 hodin. Právě kvůli těmto faktům je arganový olej jedním z nejvzácnějších a také nejdražších olejů na světě. Tolik na úvod a teď už, proč je vlastně arganový olej taková pecka a jak je to v souvislosti s vaší pletí a vousy? Arganový olej obsahuje vysoké procento účinných látek jako tokoferoly, karoten, esenciální mastné kyseliny a vitamíny A, E a F. Přirozený vysoký obsah vitaminu E chrání buňky pokožky před oxidativním stresem a také proti UV záření. Tím zabraňuje degradaci pokožky a zpomaluje stárnutí pleti. Stejně tak působí vitamin F, který hydratuje pokožku a zpomaluje proces stárnutí pleti. Vysoký obsah tokoferolů chrání pokožku a vousy před volnými radikály, přičemž také zpomalují proces stárnutí. Arganový olej je také vhodný při ekzémech a akné. Zmírňuje svědění pokožky během růstu vousů, snižuje suchost pokožky, dodávám vousům lesk, sílu a hebkost.

Opunciový olej (INCI: Opuntia ficus-indica seed oil)

A nakonec to nejlepší. Opunciový olej pravděpodobně není tím nejčastějším olejem, který v olejích na vousy najdete, nicméně je to opravdová „lahůdka“. Opunciový olej patří mezi nejluxusnější a zároveň také nejdražší oleje na světě. Získává se lisováním za studena z malých semínek, nacházejících se v plodech kaktusu s názvem Opuncie mexická nebo též nopál obecný (Opuntia ficus-indica). Jeho cena je nesmírně vysoká i proto, že výtěžnost lisování je velmi nízká a pohybuje se maximálně mezi 2-5 %. Olej je velice bohatý na vitamíny E a K, a také proteiny. Obsahuje také nejvyšší množství nenasycených mastných kyselin ze všech přírodních olejů, používaných v kosmetickém průmyslu. Má ideální poměr kyseliny linolové ke kyselině olejové 3:1. Díky vysokému obsahu kyseliny linolové, fytosterolů a polyfenolů je to ideální hydratační olej, udržující pleť pod vousy měkkou a vláčnou.  Stimuluje produkci kolagenu, vyhlazuje pleť, uzavírá póry a působí proti černým tečkám. Zároveň zvyšuje pružnost pleti a navrací ji mladistvý vzhled.

Tak… a to by bylo. Výše jsme si představili ty nejlepší základní oleje, ze kterých bývají složeny ty nejkvalitnější oleje na vousy. Samozřejmě existují i jiné velice dobré oleje, které tyto základní oleje doplňují – namátkově bych rád zmínil například olej z dýňových semínek, kokosový olej, babassu olej, které působí na vaše vousy jako kondicionér. Nebo také různé formy extraktů či esenciálních olejů. Ale o těch si povíme zase něco v dalších článcích😊.


Novější příspěvek