Olej vs. balzám na vousy. Co dovedou a v čem se liší?

Olej vs. balzám na vousy. Co dovedou a v čem se liší?

Sto lidí, sto chutí. Někdo preferuje olej, jiný balzám. A někteří fajnšmekři dopřávají svým vousům oba přípravky. A kdo chce mít „echt“ péči, přidá k nim klidně i vosk. Tohle už se ale týká spíše chlapů s pořádným plnovousem. Jestli však mezi ně (ještě) nepatříš, bohatě si vystačíš s olejem nebo balzámem. Který si ale vybrat?

Dva produkty, jedno poslání

Ojel a balzám jsou nejoblíbenějšími produkty na vousy. Primárně mají oba doplňovat přirozené mazové oleje, které produkuje pokožka pod vousy.

Při mytí o ně ale přicházíme, pokožka se vysušuje, tvoří se lupy, vousy začínají svědit… A to je důvod, proč olej či balzám používat – přirozené oleje nahrazují a vousy i pokožku pod nimi hydratují a vyživují. A umí toho mnohem víc.

Oba mají své plusy i pár malých mínusů. Rozdíl mezi nimi je patrný na první pohled. Zatímco olej je kapalný a svou konzistenci nemění, balzám má pevnou formu a před použitím se musí nejprve zahřát v dlaních.

Olej na vousy

Jestli s pěstováním vousů teprve začínáš, sáhni nejdříve po oleji. Hodí se totiž pro kratší vousy a použít se dá i na delší strniště, které pěkně oživí.

Navíc každý, kdo si chce nechat narůst vousy, se obvykle nevyhne období nesnesitelného svědění, proti kterému pomůže právě olej.

Má lehčí složení, snadno se dostane ke každému vousu, rychle se vstřebává a nemusíš se ho bát použít i na mastnější pokožku.

Olej dodává přirozený lesk i příjemnou vůní. Se samotnou úpravou pomáhá spíše nepřímo – vousy zjemňuje a díky tomu netrčí do stran a jsou i lépe upravitelné.

Jeho hlavním úkolem je výživa a hydratace. Hydratuje nejen pokožku, ale také vousy, a to pěkně od podlahy. Umí totiž proniknout přímo dovnitř každého vousu. Navíc tím, že hydratuje pokožku, preventivně pomáhá proti tvorbě lupů.

Nicméně na parádu, tedy styling, je určitě lepší balzám.

Balzám na vousy

Jestli už ses dostal do dalšího levelu a směle se můžeš označit za vousáče, je na čase dát šanci balzámu. Nejlépe se totiž hodí pro střední a delší vousy. Balzám je silnější než olej, a tak si lehce poradí i s neposednými chloupky.

Kromě toho, že stejně jako olej vousy vyživuje a hydratuje, navíc je i chrání. Má hutnější konzistenci, za kterou může jeho složení, ve kterém obvykle nechybí bambucké máslo nebo kandelilový či včelí vosk.

Poskytuje díky tomu mnohem delší ochranu, vousy brání i proti větru a mrazu, a tak ho nejvíce oceníš v zimě. Někteří chlapi si přes léto vystačí s lehkým a příjemným olejem, na zimu se ale raději vybaví balzámem a nemusí se bát, že povětrnostní podmínky jejich chloubu poškodí.

Balzám navíc vousům dodává hustotu i objem. Na druhou stranu se hůře vstřebává a hodí se hlavně pro suchou pokožku.

Stejně jako olej zabraňuje svědění, tvorbě lupů i vyrážek. Nevýhodou může být jeho těžší konzistence, která může v mastnější pokožce ucpávat póry.

Jak balzám či olej správně používat?

Olej nakapej do dlaně a vmasíruj ho do vousů i pokožky pod nimi. Roztírá se opravdu snadno a rychle vsákne. Určitě se neboj, že budeš vypadat umaštěně, u kvalitního oleje na vousy nic takového nehrozí.

Balzám musíš nejdříve rozehřát v dlaních, aby zkapalněl. Pak ho vetři do vousů i pokožky. A hned začni s tvarováním, u delších vousů použij kartáč. Při kartáčování ze shora dolů vousy uhladíš, kartáčováním opačným směrem jim zase dodáš objem.

Pro oba platí, že nejlépe fungují, když se nanáší na prokrvenou pokožku. Té docílíš pravidelným kartáčováním. Ideálně je nanášej po sprchování, dokážou pak ve vousech utěsnit vlhkost.

Olej i balzám jde kombinovat

Chlapům s delšími vousy určitě neuškodí používat olej i balzám. Buď oba souběžně – nejdříve olej a potom balzám, nebo na střídačku ráno a večer.

Souběžné používání těchto výrobků má ale jednu nevýhodu. První je na řadě olej, který ovšem snižuje přilnavost balzámu. Ten pak tolik nedrží, vousy chrání stejně dobře, ale styling už nemá takovou trvalost.

Při používání obou výrobků v intervalech, tedy ráno a večer, přijde první na řadu balzám. Díky němu zůstanou vousy pěkně upravené celý den. Olej je lepší nanášet večer, zhruba hodinu až dvě před spánkem.

Jestli si chceš se svým vousem trochu pohrát, klidně můžeš na různé části používat různé produkty. Balzám se hodí na knír, olej pak na tváře a bradu.

Závěr

Pořád se nemůžeš rozhodnout, jestli pro tebe bude lepší olej nebo balzám? Tak to máme jedinou radu – vyzkoušej oba a uvidíš sám, který ti lépe sedne.

Když se podíváš na jejich složení, zjistíš, že se od sebe zase tolik neliší. Balzám je prostě taková těžší verze oleje.


Starší příspěvek Novější příspěvek