Co je to olej na vousy?

Co je to olej na vousy?

Vousáči a chlápci s pořádným bibrem chodili po naší Zemi již od pravěku, a taky dávno předtím, než někdo prohlásil za módní taky vlasy. Ať už si to připouštíte nebo ne, pořádný plnovous je sexy a symbolem mužnosti. Bohužel stále existují chlapi (a je jich bohužel většina), kteří věří, že se o svůj plnovous nemusí starat. Není pak nic horšího než vousatý borec vypadající jako bezdomovec - jeho vousy se třepí, kroutí, kůže pod nimi se loupe a nepříjemně svědí. Naštěstí existuje pár jednoduchých triků, jak to dát do pořádku a tím prvním je olej na vousy. Pojďme si říct, co to vlastně olej na vousy je, z čeho se skládá, a taky proč a jak ho používat.

Olej na vousy je naprosto základním a nezbytným kosmetickým přípravkem každého muže, který má vousy. A je úplně jedno, jestli je to strniště, nebo plnovous ala Krakonoš. Vousy a pokožka pod nimi potřebují, stejně jako vlasy, pořádnou péči, a čím delší vousy máte, tím více se o ně musíte starat. Opravdu dobrý olej na vousy se dokáže postarat nejen o vaše vousy, ale také o pokožku pod nimi, udržuje vousy měkké a hebké na dotek, zachovává jejich přirozený lesk, mírně vousy tvaruje, ale také hydratuje pokožku pod vousy, vyživuje ji, zabraňuje nepříjemnému svědění a odlupování kůže, a také neucpává póry - nechcete mít přece pod vousy samé vřídky.

A z čeho se takový opravdu kvalitní olej na vousy skládá?


Nechci tady vypisovat všechny ingredience, proto se pojďme na složení kvalitních olejů podívat rámcově (na jednotlivé složky se podíváme dopodrobna v samostatných článcích).

Dobrý olej se skládá ze směsi opravdu kvalitních, za studena lisovaných olejů:

Základem obvykle bývají jojobový, arganový, avokádový, kokosový, ricinový či dýňový. Každý z těchto olejů má jiný podíl vyšších mastných kyselin, jinou viskozitu a také jiný obsah přirozených přídatných látek - minerály, vitamíny a stopové prvky. Důležité je, aby byly opravdu lisovány za studena, což zachová v oleji velkou část jeho složek. Ty nejlepší oleje jsou navíc v bio-organic kvalitě.

K těmto základním olejům se u kvalitních olejů přidávají další, vzácnější (opět za studena lisované) oleje, jako jsou: olej z plodů stromu baobab, opunciový olej, olej z černého kmínu či babassu olej. Tyto oleje jsou sice vzácné, ale dobrým olejům dodávají jejich jedinečné vlastnosti - lepší vstřebatelnost do pokožky, zvyšují elasticitu vousů, zlepšují pružnost pokožky a působí proti stárnutí pleti.

Opravdovou třešničkou na dortu jsou pak extrakty a esenciální oleje, které dodávají oleji na vousy jeho charakteristickou vůni - pokud není samozřejmě vůně tvořena (obvykle syntetickou) parfemací namíchanou na zakázku a přidanou do nosné kompozice pouze za účely ovonění (to poznáte na obale v sekci Ingredients obvykle na konci je napsáno "Parfum" či "Fragrance"). Dobrý olej na vousy má vyvážený poměr esenciálních olejů, skládající se z vrchních, středních a spodních tónů, tvořící celkový koncept vůně. Esenciální oleje dodávají oleji nejen charakteristickou vůni, ale také jeho unikátní vlastnosti i účinky, záleží však, jaké oleje jsou ve finální kompozici použity.

Co se aplikace oleje na vousy týče, je velice jednoduchá a můžete ho používat takřka dle libosti. Mále množství oleje naneste na ruku, rozetřete v dlaních a rovnoměrně rozetřete ve směru růstu vousů. Konečky prstů pak olej vmasírujte až do pokožky, aby se výživné oleje dostaly na kůži a blíže ke kořínkům. Poté proveďte finální úpravu vzhledu vousů a ideálně vousy pročešte kartáčem se štětinami z divočáka (nedoporučuji užívat kartáče s plastovými štětinami, které třepí vousy).

Takže abych to shrnul. Požadavky a potřeby každého vousáče, a stejně tak i složení jednotlivých olejů na vousy, mohou být velice rozmanité. Existují dobré oleje na vousy skládající se ze dvou až tří kvalitních nosných olejů, neobsahující žádnou vůni, a mnohým z vás bude takovýto olej vyhovovat. Pak existují vymazlené oleje na vousy o více než 15 složkách, kde každá složka má svůj účel. Ať už si vyberete jakýkoli typ oleje na vousy, to nejhlavnější je, péči o vousy nezanedbat, ať nemusíte jít dohola :).


Starší příspěvek Novější příspěvek