Pasta, jíl nebo pomáda na vlasy? V čem se liší?

Pasta, jíl nebo pomáda na vlasy? V čem se liší?

Škála nejrůznějších stylingových produktů, které jsou dnes běžně k dostání, je obrovská. Někdy ale může méně znamenat více, zejména pokud se neřadíte mezi opravdové znalce. Než by se v tom člověk zorientoval, spíše rezignuje a nakonec stejně sáhne po klasickém gelu, který sice výborně tuží, tím ale jeho pozitiva končí.

Většina gelů obsahuje chemikálie, které vlasy vysušují a snižují tvorbu potřebného kožního mazu. Abychom ale gel jen nehanili, je třeba říci, že pokud chcete, aby se vám celý den nehnul ani vlásek, je jasnou volbou.

Existují ale také produkty, které dobře fixují a zároveň umožňují účes během dne upravovat. Nepůsobí pak tak strnulým dojmem. Dosáhnete díky nim ležérního vzhledu, ale klidně můžete být i za elegána. Některé dokonce pomáhají vlasy vyživovat. Pojďme si je představit!

Pomáda

Nemusíte obdivovat Elvise Presleyho, abyste si zamilovali přípravek pro jeho účes tolik typický, pomádu. A dokonce se ani nemusíte bát, že vaše vlasy budou stejně lesklé a ulízané jako ty jeho.

Pomáda totiž od dob krále Rock 'n' Rollu ušla dlouhou cestu, vybrat si můžete z mnoha typů a značek, všechny se ale dělí na dvě základní skupiny – na těžší vazelínové a pomády na vodní bázi.


S pomádou vytvoříte pevný, lesklý a uhlazený účes, který můžete během dne kdykoli upravovat. Rozhodně už dnes neplatí, že vlasy budou příliš ulízané a vlhké. Mezi pomádami můžete vybírat podle typu fixace a lesku. Její použití je snadné – stačí ji rozetřít v dlaních, čímž se zahřeje a potom vetřít do vlasů a učesat.


Hodí se na klasické pánské sestřihy nebo jen mírně delší vlasy tvarované pomocí hřebenu. Ale pozor, právě u pomády platí, že se nic nemá přehánět a proto s množstvím, které na vlasy nanesete, spíše šetřete.


Klasické vazelínové pomády jsou těžší a hodí se na husté vlasy. Poradit si dokážou i s kudrnami. Složky, které obsahují, nejsou rozpustné ve vodě, a proto se hůře vymývají. Pokud pomádu důsledně nevymyjete šamponem, může docházet k ucpávání pórů a tvorbě akné na čele a pokožce hlavy.


Na druhou stranu jsou pomády založené na vazelínové bázi lépe tvarovatelné během dne a účes déle vydrží. Sice vlasy trochu umastí, ale pokud je udržíte v čistotě, vydrží tvárné i do druhého dne. Ráno vlasy zase jen učešete a účes je hotový.


Pomády na vodní bázi jsou lehčí a vhodné pro běžné typy vlasů, které tolik neumastí. I přesto pomůže vlasy vytvarovat a dodá jim přirozenější vzhled. Dobře se vymývá, účes během dne ale není tolik tvárný. Navíc jej ovlivní vlhkost nebo pot v horkých dnech.

Pomádu na vodní bázi nanášejte na mírně vlhké vlasy. Na suchých totiž rychle zaschne a špatně se pak tvaruje.

Pasta

Pasta na vlasy se může chlubit titulem nejuniverzálnější vlasový přípravek na trhu. Hodí se na krátké, dlouhé, kudrnaté, rovné, jemné, husté, zkrátka na všechny typy vlasů!

Pasty jsou založeny na vodní bázi, a proto se velice dobře vymývají. Na rozdíl od pomád založených na vodní bázi se s nimi velice dobře pracuje i v průběhu dne. Pasta je hustější než pomáda, ale vlasy nelepí, po použití jsou pružné a získají objem. Silně fixuje, ale příliš se neleskne.

Pomocí pasty zvýrazníte struktury vlasů i jejich střih, je ideální pro vytvoření ležérního účesu ve stylu „právě jsem vstal z postele“, ale také umí vlasy dokonale vyhladit a celkově oživí dynamiku účesu.

Jak se pasta používá? Obvykle se nanáší do suchých vlasů a stačí použít malé množství, které si rozetřete v dlaních. Pastu aplikujte buď na jednotlivé pramínky, které oddělí, nebo ji u krátkých vlasů vetřete do celých délek.
Chcete dosáhnout jen středního lesku? Zkuste pastu nanést na vlhké vlasy.

Jíl

Hlína, jíl nebo také clay pro styling vlasů. Název tohoto produktu je odvozen od jeho specifické jílovité konzistence a hlavně jeho obsahu. Skrývá v sobě totiž prvek zeminy. Nejčastěji se jedná o bentonit, ale některé produkty mohou obsahovat třeba hlínu z mrtvého moře.

Samotný produkt je poměrně hustý, proto není moc vhodný pro jemné a řídké vlasy, pro které je až příliš těžký. Použít se dá na všechny účesy, nejlépe vyhovuje hustým vlasům a poradí si i s kudrnami.

Jíl vlasům většinou poskytuje velmi silnou fixaci, v dnešní době už se ale vyrábějí také produkty se střední nebo lehkou schopností fixace. Vlasům dodává objem i texturu, což znamená, že zvýrazňuje jednotlivé prameny a nezpůsobuje jejich slepení.

Před použitím je třeba jíl pořádně zahřát v rukách třením dlaněmi o sebe. Tím se obsažená zemina reaktivuje a bude se potom lépe nanášet. Nanáší se na suché, nebo jen mírně vlhké vlasy.

Jíl má několik výhod, mezi které patří výborná schopnost fixace, dodání objemu, možnost účes kdykoli během dne upravovat a příznivý vliv na vlasy i pokožku. Díky obsahu minerálních látek je dokáže vyživovat a hydratovat, čím podporuje zdravý růst vlasů. Jíly jsou proto vhodné i pro chlapy s velmi citlivou pokožkou.

Závěr

Pomáda, pasta, jíl. Tři produkty, které mají hodně společného, a přesto může být fuška si mezi nimi správně vybrat. Všechny výborně tuží, a přesto si s vlasy můžete během dne dělat, co vás napadne.

Sáhnete po klasice v podobě pomády, nebo raději vyzkoušíte moderní a zdraví vlasů prospěšný jíl? Nebo u vás vyhrála univerzální pasta na vlasy, která jde mimo jiné použít i na vousy?


Starší příspěvek Novější příspěvek