Jak se správně starat o plnovous

Jak se správně starat o plnovous

Plnovous dodává chlapům mužnost i sex appeal, je výrazem jejich svobody. Je to ale také závazek. Vousy se o sebe samy nepostarají a jejich pravidelná údržba je nutnost. Pokud chcete, aby byly vaše vousy zdravé, příjemné na dotek a nosili jste je s radostí, bude to vyžadovat jisté úsilí. Umět se dobře postarat o vousy je umění, které si ale časem osvojí každý, kdo má trochu snahu.

Přinášíme několik tipů, jak vousy zkrotit a správně se o ně starat.

Umýt si vousy? Několikrát týdně!

Že pravidelně myjeme své tělo a vlasy je samozřejmé, stejné péče by se ale mělo dostat také vousům. Je totiž potřeba z nich smýt prach a odumřelou kůži, ale také používanou kosmetiku. Plnovous je doslova magnet na nečistoty! Použít šampon na vlasy ale není dobrou volbou. Neprospívá totiž pokožce pod vousy, ani vousům samotným. Vlasy se oproti vousům mastí rychleji, a tak by běžný šampon mohl pokožku zbytečně vysušovat a dráždit koutky úst. Vousy prostě nejsou vlasy – rostou rychleji, jsou lehčí a mají kratší životnost. Každý den průměrně přijdete o dvacet až třicet vousů. Šampony nebo mýdla určené přímo pro vousy obsahují přísady, které jsou šetrné pro kůži a zároveň zvládnou odstranit všechnu špínu, která se v nich drží.

Vyzkoušejte speciální přípravky na vousy

Že používání balzámů nebo olejů není moc chlapácké? Trochu pravdy na tom je, ale zkuste svou drsňáckou stránku přemoct a vyzkoušejte přípravky určené přímo k péči o vousy. Dokážou je zjemnit, zkrotit a usnadní vám spoustu další práce. Výživa a hydratace, to je základ zdravých vousů. K tomu výborně poslouží tři přípravky určené speciálně pro vousy – ojel, balzám a kondicionér.

Olej na vousy

Olej vousy krásně změkčí, bude se pak s nimi lépe pracovat a upravovat je. Ty kvalitní neobsahují chemikálie a jsou směsí přírodních olejů, jako třeba jojobový, z dýňových semínek, z černého kmínu, araganový nebo ricinový. Vousy jsou pak příjemnější na dotek a mírně lesklé. Olej vousy vyživuje a zabraňuje jejich třepení a lámání. Většina olejů vousy také mírně navoní. Lehce se vstřebávají a nejsou nepříjemně mastné.

Pokud trpíte opravdu suchou pokožkou pod vousy, vyzkoušejte těžší oleje.
Ty si ale do plnovousu vmasírujte až večer, protože se budou dlouho vstřebávat. Klasické oleje na vousy můžete použít kdykoliv během dne. Jdou do vousů jednoduše vetřít, příjemné je také namasírovat s nimi pokožku. Pro ten nejlepší efekt používejte olej alespoň třikrát týdně.

Balzám na vousy

Pokud jsou vaše vousy neposedné a trčí na všechny strany, použijte balzám. Stejně jako olej na vousy obsahují i balzámy směs přírodních olejů a navíc kakaové nebo bambucké máslo a včelí vosk. Skrývají v sobě také vitamíny a podporují správný růst vousů. Balzám se aplikuje stejně jako vosk, stačí jej vetřít do vousů a vmasírovat do pokožky.

Kondicionér na vousy

Komu nevyhovuje trochu těžší složení olejů nebo balzámů, tomu sedne kondicionér na vousy. K dostání je ve formě mléka, vody nebo pěny. Nemusí se vmasírovat a rychle se vsakuje. Vousy vyživuje a regeneruje. Většinou obsahuje základní složku vlasů a vousů, keratin. Kondicionér navíc vousy chrání před mrazem nebo větrem.

Vosk na vousy

Vosk je především stylingový přípravek, který slouží k tvarování. Hodit se bude těm, kterým ani kondicionér nestačí. Nabídka nejrůznější vosků je dnes docela široká, vybrat si můžete z různých stupňů tužení. Použití je snadné, stačí vmasírovat a vytvarovat podle svých představ.

Vousy česejte nebo kartáčujte

Nezbytnou součástí výbavy každého vousáče je hřeben nebo kartáč na vousy. Proč si nevypůjčit hřeben od partnerky? Zaprvé vás za to asi nepochválí a za druhé už jsme si řekli – vousy nejsou vlasy! Oproti klasickému hřebenu má ten na vousy menší a užší hřebínky, díky tomu lépe rozčesává a vousy pěkně načeše. Kartáč navíc umí vousy narovnat, zbavit je nečistot a namasírovat pokožku. Obvykle bývají vyrobeny z kančích štětin, nebo ze syntetických materiálů. Ty z kančích štětin jsou docela drsné a příjemně tak masírují pokožku. Kartáč i hřeben navíc pomohou rozetřít stylingové přípravky do každého vousu a maximalizují tak jejich účinek.

Nebojte se zkracovat

I když je vaším cílem dlouhý plnovous, je třeba jej občas také zkrátit. K tomu poslouží klasické nůžky nebo zastřihovač vousů. Vousy nerostou pravidelně, některým mužům dokonce třeba roste rychleji knír, jiným naopak vousy na tvářích. Proto je dobré určité partie pravidelně zkracovat. Ovšem pozor, příliš časté tvarování a zastřihávání vousů je nejčastější nováčkovskou chybou. Vousy potřebují chvíli růst, až budete mít vousů alespoň na palec, můžete začít tvarovat. Na úpravu linie vousů a holení krku je nejlepší kvalitní shavetta. Je to holicí strojek, který vypadá trochu jako břitva, ale je na klasické čepelky. Práce s ní chce trochu cviku, ale na holení kontur je nejlepší.

Ještě něco navíc

Vousy mýt šampónem, vyživovat třeba olejem, česat kartáčem z kančích štětin, pravidelně zastřihovat… Toho, co pro kvalitní plnovous můžete udělat, je opravdu hodně. Dokonce ani tento výčet nestačí. Na kvalitu vousů má totiž vliv i strava a dokonce i kvalita spánku! Podle jedné studie totiž nedostatek spánku zpomaluje jejich růst. Vousům svědčí vitamíny A, E, B3 a B7, které obsahuje listová zelenina, libové maso, ořechy nebo třeba avokádo.

Závěr

Pro vousy toho opravdu můžete udělat hodně. Mytí nebo tvarování je nutností, dostatek spánku a kvalitní potraviny už jsou spíše malou třešničkou na dortu. Dobrou zprávou je, že rozhodně nepotřebujete všechny přípravky a nástroje, o kterých jsme se dnes zmínili. Pro začátek vám bude stačit přípravek na mytí, hydrataci a hřeben nebo kartáč, kterým vousy učešete.

Připravte se na to, že jde o běh na dlouhou trať. Kvalitního plnovousu dosáhnete až po několika týdnech péče. Pokud i pak nebudete úplně spokojeni, zkuste zajít do barber shopu. Sice budete muset sáhnout hlouběji do peněženky, vaše vousy tady ale dostanou správnou péči i tvar, který se pak bude snáz udržovat i v domácích podmínkách.


Starší příspěvek Novější příspěvek