Proč rostou mé vousy pomalu? 7 překvapivých důvodů pomalého růstu vousů!

Proč rostou mé vousy pomalu? 7 překvapivých důvodů pomalého růstu vousů!

Vousy potřebují svůj čas. Docela dost času. Možná tuhle pravdu nechceš slyšet, ale je to tak a nic s tím nenadělají ani zázračné pilulky nebo vodičky slibující bleskový růst. Pořádné vousy ti nenarostou za týden, dokonce ani za měsíc a někteří chlapi si musejí počkat ještě mnohem déle.

Rychlost růstu vousů je totiž čistě individuální záležitost. Ovlivňuje ji věk, genetika i hormony. O tohle téma se často zajímají kluci, kterým to teprve začíná rašit. Pro ně máme jedinou radu – vydržte. Ono to jednou růst začne...
Pak jsou tady i dospělí chlapi, kterým prostě sudičky pořádné vousy do vínku nedaly. Všechno ale nejde svádět jen na genetiku a je na čase si přiznat, že si možná i ty házíš klacky pod nohy. Existují možné příčiny pomalého růstu vousů, které můžeš snadno ovlivnit.

Opravdu tvoje vousy rostou pomalu?

Ještě, než se pustíme do slibovaných sedmi důvodů, zastavíme se u docela stupidní, ale vlastně zásadní věci. Jedná se o pomalý růst, nebo jenom netrpělivost?

Vousy sice rostou trošku rychleji než vlasy, ale i tak to není žádná sláva. Průměrnému chlapovi přibude asi jen něco málo přes centimetr vousů za měsíc. Na plnovous si tenhle průměrňák musí počkat dva až čtyři měsíce!

Takže než si začneš lámat hlavu nad tím, proč ti vousy rostou pomalu, zamysli se, jestli opravdu trpíš pomalým růstem nebo jen netrpělivostí.

1. Nejíš tolik, kolik tvé vousy potřebují

Jez do polosyta, pij do polopita. Tohle přísloví růstu vousů moc nepřeje. Je to totiž energeticky náročný proces, a když má tělo kalorický deficit, má na starosti zajištění důležitějších procesů, než jsou vousy.

K tomu, aby rostly rychle, je potřeba hodně energie. Navíc to má co dočinění s hormony.

Samotný růst vousů na prahu dospělosti spouští a dále pak reguluje hlavní mužský hormon testosteron. Produkci testosteronu svědčí kaloricky vyvážená strava, případně mírný nadbytek. Kalorický deficit ale jeho hladinu snižuje a to ovlivňuje i růst vousů.


Ve zkratce: Testosteron je pro to, aby vousy rostly rychle, klíčový. Strava, která neobsahuje dostatek kalorií, vede ke snížení jeho hladiny. V důsledku pak vousy nerostou takovou rychlostí, jak by měly.

2. Nedostatek minerálů a vitamínů

Minerály, vitamíny a stopové prvky, označované pod jedním pojmem jako mikroživiny, pomáhají při stimulaci vousových folikul i při růstu nových vousů. I když jich tělo potřebuje jen malé množství, jsou pro jeho správné fungování nepostradatelné.

I tady se musíme zmínit o testosteronu. Některé mikroživiny jsou nezbytné pro jeho produkci i udržení správné hladiny. Takže i pro vytvoření ideálních růstových podmínek pro tvoje vousy.


Pro růst vousů jsou obzvláště důležité vitamíny rozpustné v tucích A, E, D a K2. To stejné platí i pro vitamíny skupiny B, hlavně biotin. Když se bavíme o vousech, zmínit bychom měli i zinek, bór, hořčík, vápník nebo selen.


Jak mikroživiny do těla dostat? Stačí mít vyváženou stravu, jíst pestře a co nejvíce se vyhýbat průmyslově zpracovaným potravinám. A klidně si pořiď i nějaký multivitaminový doplněk stravy. Na trhu jsou dokonce i vitamínové doplňky speciálně určené pro růst vousů.

3. Hormonální změny

A zase ty hormony… Nechceme se opakovat, ale pro růst vousů je prostě testosteron nepostradatelný!

O tom, jak testosteron ovlivňuje vousy, máme na blogu samostatný článek, takže tady už jen opravdu ve zkratce: pro růst vousů je potřeba testosteron a dihydrotestosteron (DHT), což je vlastní účinná forma testosteronu, která vzniká jeho redukcí. Růst vousů spouštějí, regulují a hrají zásadní roli u délky, kvality i hustoty.

Jestli ti vousy dříve rostly rychleji nebo ti najednou dokonce přestaly růst úplně, je dost pravděpodobné, že v těle došlo k poklesu hladiny testosteronu nebo DHT. Nebo obou těchto hormonů.

Důvodů, proč se tohle mohlo stát, je celá řada – přibývání na váze, stárnutí, nedostatek pohybu, špatné stravovací návyky, nedostatek minerálů a vitamínu, málo spánku… Rozhodně není dobré nad tímhle mávnout rukou, nejen kvůli vousům, ale i celkového zdraví!

4. Příliš péče škodí

O vousy je třeba pečovat, ale s mírou. I když tak na první pohled nevypadají, jsou citlivé a je snadné je poškodit a potlačit tak přirozenou rychlost jejich růstu.
Fénuješ si vousy? Tak pozor na teplotu, ideální je totiž jen úplně studený vzduch. Nejhorší je fénovat mokré vousy fénem nastaveným na vysokou teplotu a ještě k tomu ho přiložit příliš blízko. Voda uvnitř vousů se pak doslova vaří a dochází k poškození vousových vláken i folikulů.

Někteří chlapi, kteří mají kudrnaté vousy, k jejich rovnání používají žehličku na vousy nebo vyhřívaný kartáč. Teplo ale porostu na tvářích nesvědčí. Jestli si chceš vousy rovnat, tak ne moc často a používej kvalitní kosmetiku, která je před teplem alespoň částečně ochrání.

Existují i chemické přípravky k rovnání vousů, na ty ale rovnou zapomeň. Je to pro ně hotová katastrofa!

Poškodit vousy a zpomalit tak jejich růst ale můžeš i příliš častým česáním, nekvalitní kosmetikou (nebo ještě hůř kosmetikou určenou pro vlasy a ne vousy) nebo každodenním mytím, kdy si zbytečně vymýváš přírodní mazové oleje.

5. Vousy dosáhly konečné délky

Máš dlouhé vousy, jejichž růst se najednou znatelně zpomalil nebo máš pocit, že nerostou vůbec? To je typický příklad, kdy vousy dosáhly své konečné délky.

Nemusíš se bát, zase porostou. Týká se to totiž každého jednotlivého vousu zvlášť. Důvod je prostý, většina vousů, které máš zrovna na tváři, je právě v takzvané anagenní fázi. Tato fáze je aktivní, vousy právě rostou. Když skončí, přechází do katagenní fáze, růst se zastavil a vous odpočívá. Nakonec přejde do fáze telogenní a začíná růst nový vous.


Může se stát, že se většina vousů blíží ke konci anagenní fáze a tak to vypadá, jako by už vůbec nerostly. Cyklus se ale stále opakuje a je tak jen třeba počkat, až se vousy zase „restartují“.

6. Tvoje vousy prostě rostou pomalu

Můžeš žít zdravě, jíst tak akorát, používat kvalitní kosmetiku, být napumpovaný testosteronem a vousy ti stejně rostou hlemýždím tempem. Pomalé tempo růstu máš geneticky dané, takže nezbývá než být trpělivý. Vousy ti narostou, ale hold si budeš muset počkat déle, než většina chlapů.

7. Věříš nepravdivým mýtům

Holit se častěji nebo proti růstu vousů. Tohle jsou jedny z nejčastějších mýtů o vousech. Žádný zázrak, který by takhle vousy stimuloval k rychlejšímu růstu, bohužel neexistuje. Neovlivníš tak hustotu, barvu ani tloušťku vousů. Prostě nic.

Holením proti směru akorát podráždíš pokožku a připravíš vousům živnou půdu k zarůstání. A když je vždycky hned oholíš, nedáš jim vlastně vůbec šanci vyrůst.

Závěr:

Krom genetiky, kterou prostě nezměníš, jde všechny příčiny pomalého růstu ovlivnit. Jíst dost, pestře a zdravě, starat se o pokožku i vousy, neničit je přílišnou péči a nevěřit mýtům. A hlavně se nauč trpělivosti!


Starší příspěvek Novější příspěvek