Ultimátní příručka vlasové kosmetiky pro chlapy

Ultimátní příručka vlasové kosmetiky pro chlapy

Vlasová kosmetika pro chlapy, to není jen šampón, ale také stylingové krémy, tvarující gely, kůry nebo třeba pasty. Je to široká škála produktů, které byly vyvinuty právě pro muže a přináší jejich vlasům speciální péči, regeneraci i ochranu proti poškození. Chlapů, kteří se péči o své vlasy vůbec nevěnují, už není tolik, jako dřív. Většina pochopila, že každý sestřih bude vypadat lépe upravený.

Ať už jsou vlasy krátké, dlouhé, kudrnaté, rozevláté nebo úplně rovné, vždy se vyplatí jim věnovat trochu času navíc. Zvláště, pokud se často mastí, trpí lámavostí nebo jsou suché. Tyto problémy se totiž dají velmi rychle a jednoduše vyřešit, stačí používat ten správný přípravek. V článku přinášíme jednoduchý přehled přípravků, ve kterém se vyzná ten největší stylingový amatér.

Správný šampon, základ úspěchu

Šampon, přípravek, který zná opravdu každý. Pokud ale používáte ten, který má zrovna partnerka položený na poličce, svým vlasům moc neprospíváte.
Při výběru vycházejte z toho, jaký máte typ vlasů.

Trápí vás lupy? Šampony proti lupům obsahují aktivní složky, které bojují už proti příčině jejich vzniku. Dobrou radou je nepřestat šampon proti lupům používat okamžitě potom, co se jich zbavíte. Jednou až dvakrát týdně si s ním hlavu preventivně umyjte a udržíte tak pokožku hlavy v kondici.

Mdlé suché vlasy zase oživíte pomocí šamponu s kofeinem, který jim dodá energii. Kofein podporuje krevní oběh v pokožce hlavy a zajišťuje vlasovým kořínkům dostatečnou výživu. Pokud používáte stylingové přípravky, kterým se v tomto článku také podíváme na zoubek, je důležité je při každém mytí vlasů důkladně vymýt. Tomu může pomoci některý z jemnějších šamponů.

Jak správně vybrat?

Partnerka je spokojená, že její šampon konečně necháváte na pokoji. A co dál? Právě teď je čas vyzkoušet balzám a stylingové přípravky. Ještě předtím než sáhnete po konkrétním přípravku, si rozmyslete, jak má váš účes vypadat. Chcete, aby vypadal přirozeně? Mají se vlasy lesknout, pořádně držet nebo by měly působit ležérním rozcuchaným dojmem? Nabídka nejrůznějších přípravků je ale taková, že z toho jde hlava kolem i ženám, natož chlapům! Pojďme si je představit.

Balzám

Balzám na vlasy si nemohou vynachválit hlavně ti, kteří mají dlouhé vlasy. Dodává vlasům tenký ochranný filtr a živiny. Vlasy se díky tomu dají lépe zkrotit a snáze se rozčesávají. Podporuje jejich regeneraci a pomáhá je udržovat hydratované. Pokud máte vlasy krátké, nebo se často mastí, balzám raději vynechejte. U delších vlasů jej můžete rozetřít jen do délek a vyhnout se pokožce hlavy.

Pomáda

Pomáda, to je nejen filmová, ale také vlasová klasika. Tato hladká a lesklá substance dokáže dělat divy, právě u pomády ale platí, že všeho moc škodí! Nejlépe se hodí na krátké nebo jen mírně dlouhé vlasy, které uhladí a drží pod kontrolou. Chybět jim nebude ani spousta typického lesku.

Na rozdíl od gelu vlasy ošetřené pomádou netvrdnou, můžete je tak upravovat průběžně po celý den. Nanáší se na suché vlasy a existují dva typy. Těžší vazelínová, která dokáže srovnat husté i kudrnaté vlasy, a vodní pomáda, která není tolik mastná a leskne se přirozeněji.

Gel

Pokud chcete vlasy opravdu pevně zafixovat, použijte gel. Na finální výsledek mají vliv dvě vlastnosti gelu – konzistence a síla fixace. Čím hustší konzistence, tím větší je mokrý efekt výsledného účesu. Sílu fixace volte podle délky vlasů, jejich kvality a požadované výdrže. Gel můžete nanést na mokré nebo suché vlasy. Opět si ale dejte pozor, abyste jej nepoužili příliš moc a raději gelu přidávejte postupně.

Pokud chcete účes extra zpevnit, máme pro vás tip. Po aplikaci gelu vlasy ještě ofoukněte fénem. Teplý vzduch totiž aktivuje jeho schopnost fixovat. Gel používal v pubertě asi každý, málokdo však ví, že má také své „ale“. A tím je obsah chemikálií, které z vlasů vysávají vlhkost a snižují tvorbu kožního mazu. Výsledkem mohou být suché křehké vlasy, lupy a svědění. Proto při výběru gelu pozorně čtěte jejich složení a nevybírejte ty nejlevnější na trhu.

Vosk

Dobře tvarovatelný, leklý, hodně silný a netvrdne. Takové jsou vlastnosti vosku. Vhodný je pro tvorbu účesu s texturou, ale použít se dá i pro uhlazenější styl.
Vosk vyhovuje mužům s rovnými krátkými nebo středně dlouhými vlasy, protože delší a kudrnaté vlasy by mohl slepit k sobě. Nejvíce z vosku vytěží sušší vlasy bez objemu. Svou konzistencí je vosk podobný pomádě, ale dokáže lépe fixovat. Po jeho použití je dobré použít ještě hřeben. Je pružnější než gel a vlasy můžete upravovat i během dne. Vosk má dobré nejen stylingové vlastnosti, ale také pečuje o vlasy – chrání je před vysoušením a minimalizuje jejich lámavost.

Pasta

Nemyslíme těstoviny, ale pastu na vlasy – nejuniverzálnější vlasový přípravek na trhu, který se hodí na všechny typy vlasů. Je hustější než pomáda, vlasy dokáže silně zafixovat a tolik se neleskne. Má podobné vlastnosti a použití jako vosk, ale odlišnou konzistenci, barvu a vůni. Pasty obvykle bývají na vodní bázi, což usnadňuje jejich vymývání. Pasta vlasy nelepí k sobě a dodává jim pružnost i objem.

Chcete účes ve stylu „právě jsem vstal z postele“? Ležérní, mírně rozcuchaný, aby to vypadalo, že jste před odchodem netrávil moc času před zrcadlem, ale i tak bude mít každý vlas své místo? Použijte pastu! Když pastu nanesete na vlhké vlasy, docílíte středního lesku. Hodí se pro styling všech délek a typů vlasů a je rozpustná ve vodě, takže jde snadno vymýt. Navíc jde použít i na vousy, zkuste to!

Jíl

Jíl je v kosmetice používán už po staletí. Jistě jste o něm slyšeli jako o čističi pleti. Výborné využití má ale také na vlasy. Jíly jsou bohatým zdrojem minerálů a s pokožkou hlavy dokážou dělat divy. Vlasům dodává objem, výborně se hodí při úpravě kudrnatých vlasů, nebo když chcete vlasy trochu „přifouknout“. Bát se ho nemusí ani chlapi s citlivou pokožkou, kterou, stejně jako vlasy, uzdravuje. Do vlasů se výborně vstřebává a jeho použití je snadné. Malé množství si rozetřete v dlaních a naneste je na suché, nebo jen mírně vlhké vlasy.

Krém

Další z kategorie přípravků, za které vám vaše vlasy poděkují. Dodává jim živiny, ale také přirozený vzhled. Hodí se pro všechny délky a snadno se vymývá. Jestli vás kudrliny trochu rozčilují a chcete se jich na chvíli zbavit, zkuste to právě s krémem. Ve srovnání s ostatními stylingovými produkty má krém přirozený a méně intenzivní lesk. Vynikající volbou je krém i pro majitele jemných vlasů. Je příjemně lehký, takže se budete cítit, jako byste na vlasech nic neměli. Navíc působí i jako kondicionér.

Mořská sůl ve spreji

Jeden z novějších stylingových přípravků, který si rychle zamilujete. Kromě mořské soli obsahuje i částečky jílu. Vlasy nezanechává mastné ani lepkavé a hodí se pro všechny typy vlasů. Chcete působit uvolněně, jako byste se toulali po pláži, nebo ještě lépe, vysedávali v plážovém baru? Použijte mořskou sůl! Dodá vlasům objem a zvýrazní kudrliny. Pro nejlepší účinek naneste mořskou sůl na čerstvě umyté, ještě vlhké vlasy. Klidně si ale lahvičku nechte v šuplíku v práci, hodí se i pro pozdější úpravu.

Lak na vlasy

Ve své době snad nejpopulárnější produkt pro úpravu vlasů, nejedná se ale o nic nemoderního, co by v dnešní době nemělo své uplatnění. Je to všestranný produkt, který můžete použít samostatně nebo po použití pasty nebo třeba pomády jako dokončovací produkt. Výborně fixuje, pomáhá udržovat objem, pokud jej aplikujete ke kořínkům, pomůže vlasy zvednout a dosáhnout jejich většího objemu.

Pěnové tužidlo

Pěnové tužidlo je další z řady vlasových přípravků, které používají hlavně ženy, a na trhu už se nějaký ten pátek objevuje. Sedí ale také na mužské vlasy, kterým zajišťuje plnější vzhled. Plusem pěnového tužidla je to, že vlasům dodává objem a zároveň je pomáhá tvarovat, aniž by to působilo mastně nebo strnule. Nanáší se na vlhké vlasy, které se potom vyfoukají (a tím získáte objem a lesk) nebo se nechají vlasy uschnout na vzduchu.

Pudr nebo suchý šampón

Chcete vlasy s větším objemem? Zkuste to se suchým šampónem, nebo modernějším pudrem. Suchý šampon používaly už naše babičky, pořád ale umí dobře posloužit. Oba přípravky se nanáší ke kořínkům, vmasírují se do vlasů a potom vyčešou. Ale pozor! Suchý šampon se jmenuje suchý právě proto, že se používá na suché vlasy! Nikdy si s ním nezkoušejte vlasy umýt.

Nejvhodnější produkty podle typu vlasů

Jak vidíte, přípravků je opravdu hromada, navíc existují vlasová séra a oleje, které pomáhají vlasy vyživovat. Které přípravky jsou nejvhodnější právě pro váš typ vlasů?

Vlnité vlasy

Muži s vlnitými vlasy nejvíce ocení pomádu a krém na vlasy, protože jim dodají hydrataci a docílí pomocí nich mokrého vzhledu. Vyhněte se produktům, které vlasy vysušují, jako jsou gely, jíly a vosky.

Rovné vlasy

Chlapi s rovnými vlasy mají jednu nespornou výhodu – mohou použít jakýkoli přípravek a vždy jim dobře poslouží. Není ale na škodu dodat rovným vlasům trochu objemu. Pro mokrou úpravu sáhněte po pomádě nebo gelu, většího objemu a matného vzhledu docílíte pomocí jílu nebo vosku. Pokud chcete vlasy jen zafixovat, použijte lak.

Kudrnaté vlasy

Kudrnaté vlasy, jedni je milují, jiní proklínají. Nejlépe vypadají přirozeně, bývají ale spíše suché, proto dejte pozor na přípravky, které je mohou ještě více vysušovat. Gelu, jílu i vosku se vyhýbejte obloukem. Rozumět si vaše vlasy budou s pěnovým tužidlem nebo krémem. Vyzkoušet můžete také vlasové oleje, které vaši kštici pomohou udržet ve formě.

Jemné vlasy

Muži s jemnými a řídkými vlasy mají větší sklon k plešatění, proto byste se měli zaměřit na objem a chovat se ke svým vlasům obzvlášť opatrně. Hodit se vám budou přípravky založené na vodní bázi, protože vlasy nezatěžují. Vyzkoušejte pěnové tužidlo nebo krém na vlasy. Vyhněte se naopak voskům a pomádám. Nejlepší volbou nebude ani jíl.

Husté vlasy

Pokud jste i vy majitelem husté kštice, můžete si gratulovat. Máte větší šanci, že se vám vyhne plešatění. Ale pozor, budete potřebovat přípravky se silnější fixací. Vyzkoušejte pomády, jíl nebo vosk. A právě vám bude sedět také mořská voda ve spreji.

Krátké vlasy

Máte rádi praktický a typicky mužský krátký účes? I vy byste jej ale měli udržovat upravený, volte proto produkty, které dokážou zkrotit i krátké vlasy a zvýraznit jejich texturu.

Závěr

Jak vidíte, správná volba vlasových přípravků je i u chlapů hotová alchymie. Nedostatkem produktů náš trh rozhodně netrpí a opravdu je z čeho vybírat. Záleží na typu a délce vlasů, ale hlavně na požadovaném výsledném efektu. Kreativitě se v dnešní době meze nekladou! Proto se nebojte experimentovat. Doufáme, že vás náš průvodce alespoň trochu zasvětil do tajů pánské vlasové kosmetiky a u plných regálů už nikdy nesáhnete vedle.


Starší příspěvek Novější příspěvek