Šampon na vousy a na vlasy. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Šampon na vousy a na vlasy. Jaký je mezi nimi rozdíl?

I když vše kolem nás je chemie, na vousy patří té chemie co nejméně, a proto na vousy patří přírodní oleje. A to je asi hlavní důvod, proč si na ně po přečtení tohoto článku už nikdy nenapatláš šampon na vlasy. Ale těch důvodu je celá řada. Prostě není šampon jako šampon, vlasy nejsou vousy a pokožka obličeje není pokožka hlavy.

Co najdeš v lahvičce šamponu?

Jaký je tedy mezi šamponem na vlasy a na vousy rozdíl? Tak zaprvé: Nikdo nechce mít příliš mastné vlasy, nicméně u vousů je „mazání“ opravdu důležité, a proto: šampóny na vousy by měly obsahovat méně chemických tenzidů (čistících látek) a více obohacujících přírodních olejůNemysli si ale, že šampon na vousy je stoprocentně přírodní. Jen přírodní oleje tě nečistot, kterých je ve vousech požehnaně, nezbaví. Šampony na vousy mívají složení na bázi aktivních čistících látek získaných z rostlinných olejů a přírodně-identických tenzidů (saponiny, glukosidy popř. betainy) a snaží se vyhnout sulfátům (jako SLS apod.). Díky tomu jsou šetrné k vousům i pokožce pod nimi a nevysušují vousy ani kůži. Navíc jsou lépe rozčesatelné a neelektrizují.

Zachovej si přirozený kožní maz

To, že klasický šampon zbaví vlasy mastnoty, není nic nového pod sluncem. Proto si ho přece kupujeme. Ve vousech si ale právě mastnotu potřebujeme zachovat. Tím nemyslíme mastnotu, která ti při obědě občas ukápne na bradu. Myslíme tím přirozený kožní maz, který vytváří pokožka a který vousy vyživuje a hydratuje.

Čistící látky, kterých jsou šampony na vlasy plné, ale zlikvidují i tento přirozený maz. A to je hlavní kámen úrazu. Vousy jsou potom suché a třepí se. Pokožka pod mini je vysušená a tvoří se na ní malé bílé šupinky. A přesně tohle nechceš!


Hlavním úkolem šamponu na vousy je vousy i pokožku vyčistit, ale zároveň zachovat přirozeně se vyskytující kožní maz, oleje, vitamíny i minerály. Také bývají speciálně vyrobeny tak, aby zabraňovaly tvorbě lupů ve vousech.

Investice, která se vyplatí

Pokud budeš ve výběru pečlivý a budeš používat kvalitní šampon na vousy, stačí už potom jen trocha oleje na vousy a můžeš se po právu pyšnit krásným zdravým porostem. 
Jestli ale použiješ nekvalitní šampon za pár kaček, šampon na vlasy nebo ještě hůře obyčejný sprcháč, vousům vůbec neprospěješ.
Vyhýbat by ses neměl kondicionéru, pořádné dávce oleje na vousy a ani balzámu. Kvalitní šampon na vousy je prostě investice, která se vyplatí.

Jak často vousy mýt?

Vousy se rozhodně zašpiní víc, než vlasy. Zůstávají v nich zbytky jídla, potíš se do nich, občas je poliješ pivem. K tomu zachytávají prach, pyl i pachy.
Na tom, že by se měly mýt často, se určitě shodneme. Občas je stačí jen opláchnout vodou, občas to chce důkladnější očistu.

Jak často šáhnout po šamponu na vousy?

Každý den? To není potřeba. Chceš si přece zachovat zmíněné přirozené mazání. Ideální bude, když je pořádně vydrhneš tak dvakrát až třikrát týdně.
Kvalitní šampon se ale nemusíš bát použít i každý den, jestli cítíš, že je to potřeba, když k tomu budeš pravidelně používat i výživu v podobě oleje a balzámu na vousy.

Jak se šampon na vousy používá?

 

Není to žádná věda. Potřebné množství lehce napěň v dlani, nanes ho na vousy a vmasíruj až na kůži. Vousy pořádně promni tak, aby se šampon dostal ke každému chloupku a důkladně opláchni vodou. Po umytí vousy vysuš do ručníku, nebo ještě lépe do bavlněné látky. Nikdy na vousy nepoužívej fén! Nakonec si do nich vmasíruj olej na vousy. A budeš jako ze škatulky.

Potřebují speciální šampon všichni vousáči?

Nepotřebují. Chlapi s opravdu krátkými vousy či strništěm se bez šamponu obejdou. Pro ostatní by měl být šampon na vousy základním vybavením koupelny.

Závěr

Nevěříš? Zkus si pár dní mýt vousy obyčejným šamponem a potom přejdi na kvalitní šampon na vousy. Uvidíš rozdíl a dáš nám za pravdu. Nezapomínej ale na to, že i ten nejkvalitnější šampon na vousy úplně nenahradí olej na vousy, balzám ani stylingové přípravky. Tvé vousy ale budou po kvalitním šamponu mnohem lépe upravitelné.


Starší příspěvek Novější příspěvek