Vliv testosteronu na vousy a jak nastartovat jejich růst

Vliv testosteronu na vousy a jak nastartovat jejich růst

„Jestli chceš pořádné vousy, musíš se častěji holit“. Možná i ty jsi kdysi od táty dostal takovou radu. A možná jsi ho taky poslechl a stejně to ještě hodně dlouho nebylo ono. Jedná se totiž o mýtus, který nepotvrdil žádný výzkum.

Pořádné vousy může mít jenom chlap, kterému nechybí ani špetka testosteronu. Tato problematika prostě není o tom, jak často (nebo jestli vůbec) bereš do ruky žiletku, ale o tom, jaký máš životní styl, co jíš, jestli jsi zdravý a kolik testosteronu ti koluje v těle. A taky je to o genetice!

Vousy a hormony

Vlasové i vousové folikuly se v lidském těle tvoří ještě před narozením. Už v pátém měsíci prenatálního vývoje jsou folikuly připravené a o jejich počtu je definitivně rozhodnuto. Jak si s tím, co máš napsáno v genech, poradíš během života, je už ale jenom na tobě.

Na rozdíl od vlasů je růst vousů a dalšího ochlupení řízen hormony. Aby došlo k aktivaci zárodků vousů a chlupů na různých částech těla, je potřeba testosteron a dihydrotestosteron. Jsou to dva z hlavních mužských hormonů, které spouštějí růst vousů.

Testosteron je steroidní hormon ze skupiny androgenů a je nejdůležitějším mužským hormonem. Dihydrotestosteron (DHT) je vlastní účinná forma testosteronu, která vzniká jeho redukcí. U délky, kvality či hustoty vousů hrají tyto hormony zásadní roli, nemá ale smysl se dál pitvat v teorii, pojďme si raději říct, jak si udržovat jejich správnou hladinu v těle.

1. Správná skladba jídelníčku

Svůj jídelníček by sis měl hlídat nejen kvůli postavě nebo zdraví, ale taky kvůli vousům. Co, kdy a kolik jíš, totiž přímo ovlivňuje hladiny hormonů v těle.

Jak jíst, aby v těle docházelo k optimální produkci hormonů? Zapomeň na drastické diety, které tě akorát připraví o energii a důležité živiny. Základem je pestrá strava. Jinak bude mít organismus na starosti důležitější věci, než vytváření ideálních podmínek pro růst vousů.


Poměr tuků, sacharidů a bílkovin by měl být zastoupen vyváženě v poměru 30 % / 50 % / 20 %.


Proteiny čili bílkoviny představují základní stavební látku živých organismů a ty živočišné, jako maso, vejce nebo mléko jsou pro růst vousů obzvlášť důležité. Ani s nimi to ale není dobré přehánět, příliš mnoho bílkovin ve stravě totiž může vést ke snížení hladiny testosteronu.


Z tuků mají na testosteron, a tedy i na růst vousů, pozitivní vliv nasycené mastné kyseliny, které najdeš v mase, sádle, kokosovém oleji nebo třeba v másle.


Zapomínat se nesmí ani na sacharidy, i když nemají tu nejlepší pověst. Sacharidy, které najdeš třeba v bramborách, ovoci nebo lisovaných ovocných šťávách, by měly pokrýt více než polovinu denního příjmu.


U testosteronu je důležité i to, kolik toho sníš, protože jeho produkce je ovlivněna množstvím energie, kterou tvé tělo potřebuje. Kalorický deficit vede ke snížení jeho hladiny. Pro správnou produkci testosteronu je ideální zlatá střední cesta, případně i mírný přebytek.

2. Mikroživiny

Pod pojmem mikroživiny se skrývají vitamíny, minerály a stopové prvky. Označení „mikro“ mají proto, že jich naše tělo potřebuje jen malé množství. Ale i toto malé množství je pro udržení správné hladiny testosteronu potřeba.

Dostatek mikroživin je spojený s vyváženým jídelníčkem, ve kterém je co nejvíce skutečných potravin a potravin minimálně průmyslově zpracovaných. Jestli chceš mít echt jistotu, že ti mikroživiny nechybí, pojisti to klidně nějakým kvalitním potravinovým doplňkem.


Některé mikroživiny jsou pro produkci testosteronu nezbytné, výzkumy to potvrdily třeba u vitaminu A. Také bylo prokázáno, že hladinu testosteronu zvyšuje vitamin E a minerály zinek, hořčík, selen a vápník.


Bez dostatečného množství vitamínů, minerálů a stopových prvků nebudeš v té nejlepší kondici ty ani tvoje vousy, pomáhají totiž při stimulaci folikul a růstu nových vousů.

3. Dostatek spánku

Dnešní uspěchaná doba pravidelnému osmihodinovému spánku moc nepřeje, jeho nedostatek má ale dopady nejen na naši náladu, zdraví, ale i hladinu testosteronu. Nejlepší čas pro tvorbu testosteronu je právě během spánku.

Pokud denně spíš pouhých 5 hodin, máš v těle pravděpodobně až o 15 % testosteronu méně. Dalo by se říct, že platí rovnice „méně spánku, méně testosteronu“. A každá hodina navíc se počítá.

4. Více tuku znamená méně testosteronu

Chlapi s nějakým tím kilem navíc mají nižší hladinu testosteronu. Tuk totiž zvyšuje enzym aromatázy, který mění testosteron na ženský hormon estrogen.
Čím víc tohoto enzymu v těle máš, tím nižší bude i hladina testosteronu.


Velkým nepřítelem nejen sexappealu, ale také DHT, je břišní tuk. Tuk na břiše totiž DHT neutralizuje a tím i snižuje růstový potenciál vousů.

5. Alkohol

Alkohol nesnižuje jen zábrany, ale také produkci testosteronu. Nějaké to pivko nebo pár panáků nejsou na škodu, ale větší dávky nebo chronické pití už jsou problém.

Z dlouhodobého hlediska tak v důsledku častého pití může opravdu dojít ke zpomalení rychlosti růstu vousů i ke zhoršení jejich kvality.


Navíc alkohol na játra nepůsobí zrovna jako živá voda a i proto mají alkoholici vyšší hladiny ženského hormonu estrogenu.

6. Neboj se výzev

Konkurence, výzvy a úspěch jdou s ruku v ruce s testosteronem. Chlapi s vyšší hladinou tohoto hormonu jsou více dominantní a bývají úspěšnější v soukromém i pracovním životě.

A právě konkurence, ale hlavně vítězství a úspěch, přispívají k další produkci testosteronu.

7. Vyhni se potravinám, které snižují hladinu testosteronu

Jsou potraviny, které na testosteron působí negativně, snižují jeho hladinu v těle nebo zabraňují jeho přirozené tvorbě.

Patří mezi ně polynenasycené mastné kyseliny (PUFA), které najdeš ve většině rostlinných olejů s výjimkou olivového, kokosového, palmového a avokádového oleje. Zvýšený příjem PUFA prokazatelně snižuje hladinu testosteronu a celkově na lidský organismus nepůsobí moc dobře. Zvýšená spotřeba PUFA navíc může přispívat ke tvorbě lupů a suché kůži pod vousy.


Další negativně působící potravinou je lékořice. Můžeš ji najít v cukrovinkách, čaji, žvýkačkách nebo třeba v tabáku. Díky její hlavní složce, kyselině glycyrrhiziové, má nezaměnitelnou chuť, a také snižuje produkci testosteronu.


V poslední době jsou v oblasti zdravé výživy populární lněná semínka a výrobky z nich. Mají vysoký obsah omega-3-mastných kyselin, ale také jsou obzvláště bohatá na sloučeniny zvané lignany, které jsou vysoce estrogenní. Navíc i tahle malá semínka snižují hladinu testosteronu.


Další z potravin, které jsou pro tvorbu testosteronu hotovou katastrofou, je sója a produkty z ní.

8. Dobře zvolená aktivita

Pravidelný pohyb je dobrý pro tělo, duši, testosteron i vousy. Ideální je trénink s vysokou intenzitou, třeba zvedání těžkých vah, dřepy, výpady, bench press, pull-up atd. Čím více svalové tkáně je intenzivně stimulováno, tím více stoupne produkce testosteronu.

Mezi tréninkem je ale důležitá také regenerace, nadměrné cvičení totiž může na testosteron působit i negativně.


Pro produkci testosteronu je ideální pohyb, kterým se trénuje výbušnost, oproti vytrvalostním sportům. Maraton tak nechej jiným a raději si zasprintuj.

Závěr:

Dnešním chlapům nerostou vousy tolik, jako jejich předkům a mění se dokonce celá mužská stavba těla. Důvod? Mužům se v důsledku současného životního stylu, kde je méně fyzické námahy, vyplavuje méně testosteronu.

Testosteron přitom hraje zásadní roli nejen v růstu vousů, ale ve správné funkci celého organismu! Je proto třeba si ho hlídat. Teď už víš, jak na to!


Starší příspěvek Novější příspěvek