8 tipů, jak zabránit svědění vousů

8 tipů, jak zabránit svědění vousů

Jedním z nejčastějších důvodů, proč si muži nenechají narůst pořádné vousy je nepříjemné svědění kůže během růstu vousů. Obzvláště v prvních týdnech je svědění nejvíce nepříjemné, a to může některé muže úplně odradit. Máme pro vás několik tipů a rad, jak se o vousy správně starat, abyste se svědění co největším obloukem vyhnuli.

1. Čištění vousů

Ve chvíli, kdy se rozhodnete nechat si narůst vousy, bude zlomovým obdobím začátek růstu. Nové ostré vousy dráždí pokožku. Každý den se z obličeje uvolňuje tisíce odumřelých kožních buněk, které by za normálních okolností opustily obličej. Vousy je však zachytí a drží blízko pokožky tváře. Vousy brání těmto buňkám odpadnout a způsobují tím podráždění a svědění tváře. Nehledě na to, že si na takto odumřelých kožních buňkách mohou „pochutnávat“ různé mikroby, které nepříjemné svědění ještě zesílí.

Takže tip číslo 1: Vousy pravidelně myjte, kartáčujte a udržujte je čisté.

2. Regenerace vousů

Svědění může přijít i v době, kdy máte vousy už hodně dlouho. Může to být způsobeno tepelným poškozením nebo tvrdými mýdly. Poškození vousů zpomalí jejich růst a způsobí podráždění folikul. Využívejte přípravky určené pro regeneraci vousů, jakou jsou olej či balzám na vousy. Tyto přípravky podpoří proces hojení a pomohou tak zastavit nepříjemné svědění.

3. Využívejte kondicionér

Ne vždy vám pomůže s vousy šampón. Pro některé případy budete potřebovat vhodný kondicionér. Díky kondicionéru budou vaše vousy svěží a budete se cítit jako ve vousté bavlnce. Kondicionér byste měli použít ihned po umytí šamponem. Kondicionéry na vousy jsou obdobné jako kondicionéry na vlasy. Rozdíl je v přísadách. 

Nesázejte na známé značky kondicionérů, ale vždy se dívejte na složení. Primárně by ve správném kondicionéru měl být arganový a jojobový olej. Arganový olej pomáhá zjemnit vousy a jojobový olej vousy posiluje a zahušťuje. Při správném používání kondicionéru nebudete trpět roztřepenými konečky ani podrážděním pokožky.

Kondicionér potřebují zejména muži s drsnějšími a silnějšími vousy. Dbejte na správné použití. Vezměte si malé množství kondicionéru a protřete si jej mezi rukama. Teplo z rukou jej správně aktivuje, nezapomínejte pak na rovnoměrné nanesení na celé vousy. Kondicionér používejte vždy pouze na vousy, nikoliv na pokožku (kůže by byla zbytečně mastná).

4. Udržujte vousy hydratované

Kondicionér má za úkol vyživovat vousy. Hydratační přípravky na vousy jednoduše slouží k hydrataci pokožky pod vousy, která je často suchá a náchylná k tvorbě lupů. Pokožka musí být správně hydratovaná, a pokud není, začne tělo produkovat kožní maz, který v pokožce uzavře vodu a chrání ji tak proti dehydrataci. Při nedostatečné vnější hydrataci se však takto bohužel mohou objevit v kůži prasklinky a pokožka začne svědit. Budete-li užívat kvalitní olej na vousy, udržíte vousy i pokožku pod nimi správně hydratované a bez nepříjemného svědění.

5. Vousy pravidelně kartáčujte

Ošetřování a česání vousů pomáhá také se zarostlými vousy, které by dráždily pokožku. Klíčové je vybrat správný kartáč, ideálně s kančími štětinami. Kartáč pomáhá vyčesat z pokožky odumřelé buňky způsobující svědění. Vousy pak snadno umyjete. Pravidelným kartáčováním zabráníte zarůstání chloupků a vousy se nebudou uzlovat ani zamotávat. Před i po umytí pak vousy vždy natřete a rozčešte. Po sprše si vousy otřete do sucha a naneste olej na vousy. Až následně použijte kartáč. Vousy tak budou měkčí a nebude docházet k jejich kroucení. Kartáčujte vousy vždy ve směru růstu.

6. Nezapomínejte vousy stříhat

Pokud jste se rozhodli vypěstovat si pořádný plnovous, vyhněte se stříhání vousů minimálně 12 týdnů. Za tuto dobu vousy zhoustnou a vyplní se i nepravidelné oblasti, ve kterých rostly vousy pomaleji. Po této době je potřeba vousy stříhat. Stříháním dosáhnete požadovaného tvaru a stejně tak stříhání pomůže proti svědění. Zastřihování vousů se provádí pomocí tří základních nástrojů. Jedná se o zastřihovač vousů, nůžky na vousy a břitvu.

7. Využívejte balzám na vousy

Stejně jako je na trhu řada kondicionérů a šamponů, najdete na něm také balzámy určené na vousy. Balzám má o něco delší účinek než kondicionér. Některé balzámy můžete využít na místo kondicionéru. Balzám byste měli aplikovat dle potřeby, minimálně však jednou denně. Vhodné je aplikovat jej po sprše či vaně. Stejně jako u kondicionéru nezapomeňte nejprve balzám rozetřít mezi rukama a až následně jej naneste na vousy.

8. Dávejte pozor na stravu a stres

Vždy je vhodné připomenout, že zdraví vašich vousů závisí na vašem celkovém zdraví. Celkové zdraví je často závislé na stravě, kterou do sebe ládujete. Pokud jíte rychle a nezdravá jídla, budou utrpět i vaše vousy – budou nekvalitní, řídké a budou svědět. Zamyslete se nad tím, co jíte a zkuste jíst zdravě. Hodně zeleniny, ovoce a celkově pestrou a vyváženou stravu.

Stres má také negativní dopad na celý organismus, vousy nevyjímaje. Pokud jste ve stresu, vylučuje se hormon kortizol. Kortizol štěpí makromolekuly kolagenu v kůži, a tím se vytrácí pružnost pokožky. Pokožka se stává sušší a začíná svědit – vyhněte se stresu pokud možno co nejvíce.

Závěr

Zastavení svědění vousů je mnohem komplexnější proces, než se může na první pohled zdát. Začíná to správnou péči o vousy, pokračuje správnou stravou a končí snahou zůstat v „klidu“. Pokud jste se rozhodli, že si vousy necháte narůst, nevzdávejte to a zkuste úvodní týdny vydržet. Pokud to zvládnete, můžete se pomalu začít pyšnit dokonalým bibrem.


Starší příspěvek Novější příspěvek