Jak zabránit zarůstání vousů

Jak zabránit zarůstání vousů

Zarůstání vousů je jedním z nejčastějších a také nejnepříjemnějších kosmetických problémů. Trápí téměř všechny chlapy, kteří se holí pravidelně. Být oholen „do hladka“ může být lákavá představa, ve skutečnosti se ale na holé tváři brzy objeví rudé skvrny nebo rovnou pupínky, které připomínají akné.

K zarůstání vousů dochází, když se při holení vous stočí opačným směrem a roste zpátky do pokožky. Na to reaguje pokožka zrudnutím, otokem, zanícením a objevit se může i zjizvená tkáň.

Nejčastěji k tomu dochází, když se snažíš oholit opravdu do hladka a vous seřízneš příliš blízko pokožky.

Co dělat, aby vousy nezarůstaly a jaký je nejlepší způsob léčby zarostlých vousů?

1. Zlepši techniku holení

Netlačit, nepřejíždět jedno místo vícekrát, neholit proti směru růstu! To jsou tři základní pravidla, díky kterým můžeš zarůstání vousů zabránit, nebo ho alespoň zmírnit.

Hlavním důvodem zarůstání vousů je samotné holení. I když v reklamách nastavují chlapi perfektně oholenou a zároveň dokonalou tvář, realita bývá někde jinde.

Tím, že se snažíš oholit úplně do hladka, vytváříš živnou půdu pro zarůstání a zanícení vousů. Břity holícího strojku podráždí pokožku, příliš seříznutý vous může zůstat ve folikulu a začít růst ve špatném úhlu.

Ideálním řešením je nelpět na úplně hladkém oholení, pokud se ho ale nechceš vzdát, můžeš pravděpodobnost zarůstání vousů snížit tím, že při holení nebudeš tlačit a budeš se holit po směru růstu vousů.

2. Měj vždy ostrou žiletku nebo čepel strojku

 

Ať už používáš žiletku nebo strojek, vždy dbej na to, aby byl nástroj, kterým se holíš, pořádně ostrý. Je to jedna z věcí, na kterých se nevyplácí šetřit.

Opakovaně použitá žiletka se ztupí a budeš muset každé místo přejet vícekrát. Dochází potom k podráždění pokožky a také k polámání špatně oholených zbytků vousů, které zarůstají zpátky do kůže.

Při holení vždy sáhni po nové žiletce. Pokud se holíš strojkem, můžeš jeho čepel těsně před holením potřít alkoholem. Zabráníš tak šíření bakterií do ranek, které při holení mohou vzniknout.

3. Ošetřuj svou pokožku

Jasně, peeling je pro holky a nezní vůbec chlapácky. Pravda je ale taková, že pokud tě trápí zarůstající chloupky, pro kosmetické přípravky, které peeling pokožky zvládají, by sis v koupelně měl udělat trochu místa.

Jedná se proces odstraňování nepotřebných odumřelých kožních buněk z povrchu pokožky. Peeling je šetrný a měl by se provádět pravidelně. Je to totiž jeden z nejlepších způsobů, jak zabránit zarůstání vousů, protože odumřelé kožní buňky mohou blokovat jejich přirozenou růstovou dráhu.

Další výhodou je to, že při peelingu si pokožku také namasíruješ, což vousy uvolní a pomůže jim růst správným směrem.

Brzy zjistíš, že peeling je nejen prospěšný, ale také velice příjemný. Nesmíš ho ale provádět každý den, stačí jednou do týdne. Jinak se zbytečně připravíš o přírodní hydratační mazové oleje, které jsou pro zdravý růst vousů nezbytné.

4. Vousy pravidelně kartáčuj

Tato rada se netýká holobrádků, kteří berou žiletku do ruky téměř každý den, ale těch, kteří si nechávají narůst alespoň krátké vousy.

Vyplatí se jim vlastnit kartáč na vousy a alespoň jednou denně je pročísnout. Kartáčování přináší spoustu výhod, mezi které patří také prevence zarůstání vousů. Nejen, že kartáčováním dáš vousům správný směr, ale také odstraníš odumřelé kožní buňky z pórů a vousy tak budou mít volnou cestu pro správný růst.

5. Vousy i pokožku pod nimi hydratuj

Suché vousy jsou nevzhledné, svědí, lámou se, mají roztřepené konce, a co myslíš, že ještě? Zarůstají!

Tento problém jde ale velmi lehce napravit! Kosmetických přípravků, které hydratují, je celá řada. Můžeš vyzkoušet třeba hydratační krém na vousy nebo univerzální kosmetický přípravek, který ocení každý vousáč – olej na vousy.

Olej na vousy má spoustu výhod, které by ale vystačily na samostatný článek, takže dnes zůstaneme jen u jeho hydratačních schopností. Vyživuje a hydratuje samotné vousy i pokožku pod nimi. Udržuje je v kondici, zabraňuje lámání a také zarůstání vousů.

Proti zarůstání nejlépe poslouží olej na vousy, který obsahuje jojobový olej. Jojoba je totiž vynikající v prevenci lokálních zánětů. Olej používej vždy po sprchování, dokáže ve vousech utěsnit vlhkost.

6. Jak odstranit zarostlé vousy

Vzít do ruky pinzetu a zarostlý vous vytrhnout není vůbec dobrý nápad. Nejen, že to bude bolet, ale navíc tím podpoříš zánět.

Co tedy se zarostlým vousem? Buď trpělivý, na místo si nesahej a ať tě ani nenapadne prasknout zanícený pupínek. Pokud zarostlý chloupek dráždí a nedovedeš ho nechat na pokoji, jemně jej vytáhni pinzetou, ale netrhej ho. Pouze ho narovnej do správného směru růstu. Místo ošetři kosmetickým přípravkem a do pár dnů by mělo být po problému.

Závěr:

Nejlepší způsob, jak se zarostlých chloupků zbavit, je nedat jim vůbec šanci zarůst. Udržovat své vousy i pokožku zdravé, používat kvalitní nástroje na holení a hlavně netlačit!

A ten nejjednodušší způsob je neholit se tak blízko obličeje. Ženy a dokonce i vědecké výzkumy přeci potvrzují, že nejvíc sexy jsou chlapi s vousy! Tak proč se každý den trápit s žiletkou, když můžeš nosit třeba sexy strniště nebo se dokonce pyšnit pořádným plnovousem! Minimálně za pokus to stojí…


Starší příspěvek Novější příspěvek