Jak přečkat zimu s lesklým a zdravým vousem

Jak přečkat zimu s lesklým a zdravým vousem

Zima je pro vousáče to úplně nejhorší roční období. Chlad, vítr a časté střídání teplot vousy oslabuje a vysušuje je i kůži pod nimi. Jsou potom lámavější, matné, tvrdé a nepoddajné.

Není ale potřeba jen čekat, až zima přejde a vousy se postupně dostanou zase do formy. A už vůbec není nutné vousy přes zimu citelně zkracovat. Stačí o ně správně pečovat, pojďme si říct, jak na to.

Zapomeňte na horkou sprchu

Co je po mrazivém dni třeba na horách nejlepší? Jasně, že pořádně horká sprcha. Když vám ale radíme, abyste se horké vodě raději vyhnuli, nemyslíme tolik na vaše zmrzlé tělo, ale na vaše vousy!

Horká voda totiž z pokožky a vousů vyplavuje přirozeně se vyskytující oleje. Důsledkem jsou pak suché vousy a suchá šupinatá kůže. Nedat si ale v zimě občas horkou sprchu by se dalo považovat za sebemrskačství, i když jsou třeba vousy vaší největší chloubou. Postačí, když si teplou vodou nebudete sprchovat přímo vousy samotné, ty raději opláchněte vlažnou nebo studenou vodu.

Nemyjte si vousy každý den

Vánoční svátky nebo silvestrovské oslavy jsou pro čistotu vousu doslova rizikové období, kdy největší nebezpečí spočívá v hromadě jídla a pití, jehož část obvykle skončí právě ve vousech. I přes to ale není dobré to s hygienou přehánět a umývat vousy každý den.

I když je mezi šamponem na vlasy a tím speciálně vyvinutým pro vousy pekelný rozdíl právě v tom, že šampon na vousy je dokáže umýt tak, aby je nezbavil přirozených olejů a mazu, v zimě by se to nemělo přehánět ani s ním.

Šampon na vousy je sice šetrný, právě v zimě, ale ve vousech je potřeba zachovat co nejvíce přírodních olejů a mazu, který je chrání. Jak často si tedy vousy mýt? Ideálně tak 2x až 3x týdně. Teď už víme, že v teplé, ne horké vodě. Po umytí nezapomeňte na kondicionér, který vousy regeneruje a posílí.

Hydratujte pomocí oleje nebo balzámu

Je jasné, že pokud zima vousy vysušuje, je nutné je pořádně hydratovat. K tomuto účelu výborně poslouží olej na vousy. Dalo by se říct, že olej na vousy je základním kamenem v kosmetice každého vousáče a tak by neměl chybět ani ve vaší výbavě.

Nejen, že vousům dodává vláhu, zároveň zabraňuje unikání vody z pokožky.
K hydrataci se hodí také balzám a už zmíněný kondicionér. V zimě je ideální střídat olej s balzámem, tím dodáte vousům maximum živin. Používejte je 3x až 4x týdně.

Když ale opravdu mrzne, jako když praští, použijte spíš balzám než olej, je totiž tužší a kolem vousu vytvoří hutnější vrstvu. Nezbytná je ovšem opravdu důkladná aplikace, aby se přípravek dostal nejen ke každému vousu, ale také na pokožku.

Knírači by neměli zapomínat na vosk

Zvláštní péči si v zimě zaslouží také knír, kterému se nejvíce zavděčíte voskem. Není to jen stylingový přípravek, obsahuje mimo jiné lanolin a včelí vosk, které knír chrání před studeným vzduchem i větrem. Vosk na knír navíc můžete použít i na nepoddajné části vousů.

Pravidelně své vousy kartáčujte

Kartáčování je příjemné i užitečné. Umí vousy zkrotit a hezky uhladit. Také stimuluje a prokrvuje pokožku. Co je ale nejdůležitější právě v zimě? Že kartáčováním distribuujete přirozený maz po celé délce vousů.

Tím, že se pokožka prokrví a maz se dostane až ke konečkům vousů, si vousy samy vytvoří ideální ochranu před polámáním.
Vousy by se měly pročesat nejen po umytí, ale i jednou či dvakrát během dne. Tím je nejen upravíte, ale také nebudou pichlavé.

Vousy chraňte

Když mrzne a fouká vítr, není třeba schovat pod oblečení jen kůži, ale také vousy. Zakryjte je šátkem nebo šálou a zabraňte tak tomu, aby se v nich zdržovala vlhkost z dýchání. Po tom, co by zmrzla, by dala vousům pěkně zabrat. A to přece nechceme…

Závěr

Mezi „mít vousy“ a mít „perfektní vousy“ je pekelný rozdíl. Neustupujte počasí a mějte vousy perfektní celý rok! Stačí používat kvalitní přípravky a dodržovat jednoduchá pravidla.

Na závěr ještě přinášíme jeden zimní tip: vyzkoušejte místo šamponu mýdlo na vousy. V mýdlech je totiž obsaženo více másel a olejů, které vousy vyživí a posílí. A přesně to je v zimě potřeba.

Ať už používáte šampon nebo mýdlo, vousy balzamujete, olejujete nebo na ně nanášíte kondicionér, vždy volte kvalitní kosmetiku! Vaše vousy vám tuto péči vrátí i s úroky.


Starší příspěvek Novější příspěvek